Na sjednici Odbora za politički sistem, pravosuđe i upravu jednoglasno je usvojen predlog odluke o otvaranju Parlamentarne istrage i formiranju Anketnog odbora.
Članovi odbora su diskutovali o predlogu odluke o otvaranju Parlamentarne istrage i formiranju Anketnog odbora radi prikupljanja informacija i činjenica o postupanjima državnih organa i drugih subjekata u slučajevima politički motivisanih ubistava koja su se dogodila od uvođenja višestranačja do danas kao i okolnostima fizičkih napada i prebijanja novinara i drugih slobodnih intelektualaca od strane policijskih službenika poznatih kao „Crne trojke“, a za koje su se u javnosti pojavljivale informacije da su bile zadužene za prebijanje političkih neistomišljenika tadašnje vlasti.
Podsjećamo, ovaj predlog u skupštinsku proceduru podnijeli su 5. februara predstavnici parlamentarne većine.
Član odbora i predstavnik predlagača Dejan Đurović na početku sjednice kazao je da u posljednjih 30 godina nijesu riješena politička ubistva, prebijanje intelektualaca, slobodnih građana, policijskih službenika, kao i aktivnosti poznatih kao “crne trojke”, te da je to decenijski problem.
“To je decenijski problem Crne Gore, po kojem je ona postala regionalno i svjetski poznata, sa političkim ubistvima, prebijanju novinara, organizovanim kriminalom…”, kazao je Đurović.
Istakao je da je od presudnog značaja da Skupština prikupi saznanja i činjenice kojim će se baviti ovaj Anketni odbor.
“Da je bilo pravde i odgovornog režima do ovoga ne bi dolazilo”, kazao je Đurović.
Ovom parlamentarnom istragom, kako je dodao, Skupština bi dala veliki doprinos zaštiti slobode građana, poslanika, novinara i bila bi podrška nosiocima javne riječi.
“Ostala su neriješena ubistva Duška Jovanovića, zatim policijskih službenika, policijskog inspektora Slavoljuba Ščekića, pa nadalje. U velikom broju je dolazilo do prebijanja novinara, i da bi se ispravila nepravda prema onima koji su doživjeli torture, i da bi se rasvijetlila ta akcija “crnih trojki”, potrebno je formiranje ovog Anketnog odbora”, kazao je Đurović.
Smatra da će potpis 40 poslanika biti dovoljan motiv da se ova inicijativa pokrene.
“Zar treba Crna Gora da bude osakaćena sa tim da nema rješenja za ubistva Pavla Bulatovića, Duška Jovanovića, Slavoljuba Šćekića, a da pomenemo i policajce Žugića i Raspopovića”, istakao je Đurović.
Đurović je naglasio da Crna Gora mora oprati obraz od političkih ubistava i prebijanja novinara.
“Građani mogu naći opravdanje za ova nerazjašnjena ubistva jer su na čelu tužilaštva bili Katnić, Čađenović, a na čelu pravosuđa Medenica, sudije Jovanić, Mugoša, i ne može se očekivati od tih ljudi koji su bili srce pravosuđa u tom trenutku, da će riješiti ove probleme”, poručio je on.
Zato je, kako kaže Đurović, bitno da se formira ovaj Anketni odbor i da se pomogne medijski i kroz neke dokumentovane akte rješenje ovog problema.
Član odbora Nikola Rovčanin kazao je da potpis 40 poslanika za ovaj predlog predstavlja veliki iskorak parlamenta.
Naglasio je da pravda ne može biti zadovoljena dok se ne otkrije ko je ubio Duška Jovanovića, Slavoljuba Ščekića, prebijao novinare i slobodne intelektualce.
“Pravda u Crnoj Gori ne može biti zadovoljena dok se ne utvrdi odgovornost i po zakonu ne kazne krivci, dok pravosudni sistem i ovaj parlament ne da odgovore ko je ubio Duška Jovanovića, policijskog inspektora Slavoljuba Ščekića, zatim ko je prebijao novinare, kao i progonio i prebijao slobodne intelektualce”, kazao je Rovčanin.
Rovčanin je istakao da će ova parlamentarna istraga i odbor dati veliki doprinos demokratskom sazrijevanju.
“Jako je važno posebno zbog maldih generacija koje u vrijeme vladavine bivšeg režima ne pamte represivni aparat, da upravo u ovom vremenu čuju i vide kroz rad anketnog odbora kako je to bilo za vrijeme vladavine Demokratske partije socijalista”, kazao je Rovčanin.
Napomenuo je da Anketni odbor nije sud i ne može donositi nikakve presude, već da je on politički organ ovog parlamenta jer postoji sumnja da u ovim slučajevima postoji politička pozadina.