CG Info
Hronika Magazin

Skraćenje kazni, ali uz niz izuzetaka

Poslanici koalicije „Za budućnost Crne Gore“ (ZBCG) predali su Skupštini Crne Gore Predlog zakona o amnestiji, kojim se predviđa djelimično oslobađanje od izdržavanja zatvorskih kazni za određene kategorije osuđenih lica.

Prema predlogu, lica koja su na dan stupanja zakona na snagu već na izdržavanju kazne zatvora, bila bi oslobođena 15 odsto izrečene kazne. Oni koji su pravosnažno osuđeni, ali još nijesu započeli izdržavanje kazne, imali bi 10 odsto skraćenje, dok bi povratnici – oni koji su više puta osuđivani – imali pravo na umanjenje od pet odsto.

Predlog takođe predviđa olakšice za osuđenike sa blažim kaznama. Lica koja su prvi put osuđena na zatvor do tri mjeseca, a nijesu još počela izdržavanje kazne, dobila bi uslovnu osudu, što znači da se kazna neće izvršiti ako u roku od dvije godine ne počine novo krivično djelo. Oni koji su prvi put osuđeni na tri do šest mjeseci, imali bi pravo da kaznu izdrže u kućnim uslovima, a ako su već počeli izdržavanje, ostatak bi im bio zamijenjen uslovnom kaznom.

Međutim, zakon sadrži i niz izuzetaka, odnosno kategorija osuđenih na koje se amnestija ne odnosi.

To uključuje:

lica osuđena za ratne zločine, terorizam, trgovinu ljudima i druga teška krivična djela protiv čovječnosti,

osuđene za seksualna krivična djela, uključujući silovanje, obljubu nad maloljetnim ili nemoćnim licima, dječiju pornografiju i slična djela,

članove kriminalnih organizacija i počinioce krivičnih djela poput pranja novca, korupcije, zloupotrebe službenog položaja, primanja i davanja mita,

lica osuđena za porodično nasilje, rodoskvrnuće, zlostavljanje maloljetnika,

lica koja su već ranije bila amnestirana prema prethodnim zakonima,

osuđene na maksimalnu kaznu od 40 godina zatvora,

i lica za kojima je raspisana potjernica zbog izbjegavanja izdržavanja kazne.

Sudovi će odlučivati o tome da li osuđeno lice ispunjava uslove za amnestiju, a odluka će se donositi po službenoj dužnosti, na zahtjev osuđenog, tužioca ili drugog ovlašćenog lica. Protiv rješenja o amnestiji moguće je uložiti žalbu u roku od tri dana, koja odlaže izvršenje odluke.

Primjena zakona podrazumijeva i obavezu Uprave za izvršenje krivičnih sankcija da, u roku od 24 sata od stupanja zakona na snagu, dostavi spisak svih osuđenih koji bi mogli imati pravo na amnestiju. U slučaju da osuđeni izdržava kaznu u inostranstvu, obavještavanje se sprovodi putem Ministarstva pravde.

Predloženo je da zakon stupi na snagu osmog dana od objavljivanja u Službenom listu Crne Gore.

Povezani članci

Ovaj sajt koristi "kolačiće" da unapredi vaša kornička iskustva. Pretpostavljamo da je to "OK". Prihvati Pročitaj više