CG Info
Politika

U Crnoj Gori registrovano oko 300 članova kriminalnih grupa

Čelnik crnogorske policije Lazar Šćepanović rekao je da potpuno razumije osjećaj uznemirenosti građana nakon novih ubistava u Podgorici, ali ističe da je policija odlučna u borbi protiv kirminala. Kako je rekao, ubistva 16. i 19. jula neće spriječiti policiju da se adekvatno suprotstavi bezbjednosnim savremenim prijetnjama. On je rekao da su dvije crnogorske mafijaške grupe uvrštene na listu evropskih opasnih kriminalnih grupa, zbog transnacionalnog karaktera i obima djelovanja.

Šćepanović je rekao da je u pucnjavi sinoć u Podgorici ubijen I.M. i da su dva lica zadobila povrede. Treće lice je lakše ranjeno najvjerovatnije od devijacije projektila. Kako je dodao, prava je sreća što u pucnjavi sinoć nije bilo slučajnih žrtava. 

Policija je odmah pokrenula sve radnje, kaže, a uviđajem je rukovodio viši tužilac. U interesu istrage, kazao je da ne može saopštavati više detalja. 

Naglasio je da je lice koje je stradalo bilo obuhvaćenom optužbom SDT-a za stvaranjem kriminalne organizacije. 

“Podsjetiću vas da je stradali, 2020. procesuiran i obuhvaćen optužnicom Specijalnog državnog tužilaštva za stvaranje kriminalne organizacije. Epilog sudskog postupka je da je ta osoba oslobođena optužbi, a da je za drugo krivično djelo osuđena, ali nije u potpunosti odslužila kaznu”, predočio je Šćepanović.

Povodom teškog ubustva lica I.N. u Staroj varoši, naglasio je da su policijski timovi prikupili materijalne dokaze o izvršiocu. Naglasio je da je i 16.maja isti lice pokušalo da ubije I.N. a prilikom skrivanja, imalo je ozbiljnu tehničku, logističku i finasijsku podršku. 

On je rekao da to lice koristi više lokacija, a policija preduzima brojne i svakodnevne aktivnosti da ga privede pravdi. 

Desilo se i ubistvo crnogorskog državljanina u Španiji, 15.jula, a isto je član jedne kriminalne grupe iz Crne Gore. 

“Nesporno je da se radi o licu koga državni organi Crne Gore potražuju zvog teških krivičnih djela”; rekao je on. 

Vršilac dužnosti direktora policije rekao je da nema još zvaničnih obavještenja od Španije, pa neće iznositi identitet žrtve. 

On je naveo da u Crnoj Gori djeluje 11 kriminalnih grupa, a sedam je razbijenio za dvije godine. Dodaje da je registrivano oko 300 članova kriminalnih grupa u Crnoj Gori. 

Izrazio je nadu da će u novo ubistvo biti rasvijetljeno. Od 1.januara do danas, kako je rekao, rasvijetljeno je devet ubistava. Kazao je da je 15 pokušaja ubistava spriječeno.

“Pronašli smo preko 800 komada oružja u ilegalnom posjedu”, rekao je Šćepanović, podsjećajući na akciju “Poštuj život – vrati oružje”. 

On je rekao da postoji loša kaznena politika, i da se mora raditi na interresornoj saradnji. Nada se da će biti dat sveobuhvatan odgovor kroz saradnju sa drugim organima vlasti na djelovanje teškog i organizovanog kriminala. 

Šćepanović je rekao da je cilj da jedna od dvije zavađene grupe uspostavi monopol na tržištu kriminala. Kako dodaje, vjeruje da će policija pružiti adekvatan odgovor. 

Kada je u pitanju prva informacija o broju ranjenih lica u pucnjavi sinoć, dodao je da policija nije obmanula javnost. 

Šćepanović je rekao da je nedavno ubistvo u Španiji nastavak obračuna kriminalnih grupa, a istakao je da ne isključuje mogućnost da je taj zločin počinjen u znak odmazde zbog ranije izvršenih krivičnih djela.  

On je naveo da osuđuje napad na predsjednika budvanske opštine Nikolu Jovanovića.

“Uhapšena lica imaju personalne i političke motive, a gospodin Jovanović je sa tim licima u ranijem periodu imao kontakt kada je u pitanju lokalna samouprava i politički kontekst. Biće urađena procjena bezbjednosti u skladu sa zakonom”, rekao je Šćepanović. 

On kaže da se radi o fizičkom napadu, i da nije nađeno oružje. 

Dokument poznat kao “OKG Budvanska”, gdje se vide navodno lica iz budvanske grupe, nije dokument Uprave policije, dodao je on. 

“Demantujem to i ovaj dokument nije proistekao iz Uprave policije”, kazao je Šćepanović. 

Govoreći o ubistvu Igora Nedovića 16.jula, on je rekao da su svi članovi kriminalnih grupa upoznati u komunikaciji sa policijom da smanje nivo kretanja i povedu računa o ličnoj sigurnosti. 

Šćepanović je rekao da je preko 70 lica izašlo iz UIKS jer nije donijeta provostepena presuda u roku od tri godine.  

Povezani članci

Ovaj sajt koristi "kolačiće" da unapredi vaša kornička iskustva. Pretpostavljamo da je to "OK". Prihvati Pročitaj više