CG Info
Politika

Ravnopravnost da ne ostane samo deklarativno, već da se pretoči u zakonska rješenja

Prijedlog izmjena Zakona o izboru odbornika i poslanika, u koji je integrisana inicijativa koja povećava kvote za učešće žena na izbornim listama sa 30 na 40 odsto, osim od premijera Milojka Spajića, dobio je zeleno svjetlo i od svih političkih subjekata na Odboru za rodnu ravnopravnost, nakon čega je upućen Odboru za sveobuhvatnu izbornu reformu.

To je, u razgovoru za Pobjedu, saopštila predsjednica Odbora za rodnu ravnopravnost i poslanica Pokreta Evropa sad Jelenka Andrić.

– Ravnopravnost ne treba da ostane samo deklarativna vrijednost, već mora biti pretočena u zakonska rješenja koja se dosljedno primjenjuju – kazala je Andrić, navodeći da očekuje konkretne promjene u praksi kako bi se te norme prenijele u stvarnu ravnopravnost.

Ona je dodala da se zakonodavnom normom koja povećava kvote sa 30 na 40 odsto, uz obaveznu sankciju za nepoštovanje norme, postiže obavezujuće učešće žena na izbornim listama „jedna od tri“.

– Ovaj model se već primjenjuje u Vladi gdje četvrtinu resora, koje pokriva Pokret Evropa sad, vode žene. Time smo pokazali da inicijativa za kvote nije samo statistika, nego način da se oslobodi neiskorišćen potencijal žena u kreiranju javnih politika i liderstvu – dodala je Andrić.

Na pitanje koliko je teško u današnje vrijeme animirati žene da učestvuju u političkom životu, Andrić je kazala da se mnogo toga promijenilo u pozitivnom smjeru, te da se žene, bez obzira na brojne izazove, sve više opredjeljuju da budu ravnopravne učesnice u kreiranju političkih i društvenih prilika u državi.

– Izgovori da se ne može sve uskladiti više nemaju utemeljenje, jer su žene pokazale da hoće i da mogu. Kvote od 40 odsto su u vrhu naših ciljeva. Do konačnog rješenja, u međuvremenu, neophodno je da se za žene poboljšaju uslovi za obrazovanje, ekonomska nezavisnost i zdravstvena zaštita. Treba što više otvoreno razgovarati, osnažiti žene sa lokalnog nivoa, uz podršku partijskih struktura, nevladinog sektora i EU standarda – istakla je Andrić.

I poslanica Bošnjačke stranke Edina Dešić smatra da je sada idealan trenutak da se unaprijede odredbe zakona koje se odnose na bolju zastupljenost žena na izbornim listama.

– Vjerujem da postoji konsenzus među parlamentarnim partijama, a činjenica da su na sjednici Odbora, prijedlog da se postojeća kvota poveća sa 30 na 40 odsto uz dodatno pravilo da svako treće mjesto na listi mora pripasti manje zastupljenom polu, podržali poslanici i vlasti i opozicije, potvrđuje uvjerenje da je naše društvo sazrelo da vidi veći broj zena na političkoj sceni – kazala je Dešić za Pobjedu.

Prema njenim riječima, to ne podrazumijeva samo mjesta u Skupštini i skupštinama opština, već i na svim ostalim mjestima odlučivanja.

Ona je istakla da Klub poslanika Bošnjačke stranke ima jednu trećinu žena (dva od šest) što, kako kaže, predstavlja više od zakonom predviđenog minimuma.

Dešić ističe i primjer lokalnih izbora u Podgorici, gdje su im kandidatkinje bile na svakoj drugoj poziciji na izbornoj listi.

– Na parlamentarnim izborima 2020. godine bili smo jedina politička partija koja je predala izbornu listu na kojoj je žena bila među svaka tri kandidata, tako da podrška ovoj inicijativi predstavlja kontinuitet našeg programa, zalaganja i podrške ženama i njihovom osnaživanju da se aktivno bave politikom – kazala je Dešić.

Kvote koje, prema njenim riječima, omogućavaju bolje pozicioniranje žena na izbornim listama, izdvajanje sredstava iz budžeta za finansiranje ženskih organizacija unutar političkih partija i dodatna izdvajanja klubovima poslanika koji imaju poslanice, dodatna su podrška osnaživanju političarki.

– Sa druge strane, neophodno je raditi na snaženju svijesti o značaju uključivanja žena u politiku, ali i omogućiti zakonske mehanizme za kontrolu sajber prostora u cilju sprečavanja i sankcionisanja targetiranja žena u javnom prostoru, koje su najčešće predmet mizoginih i drugih neprimjerenih napada. Nažalost, ti napadi su često razlog koji odvraća djevojke i žene da se bave politikom – zaključila je Dešić.

Nezavisna poslanica Radinka Ćinćur takođe poručuje da je povećanje kvote za učešće žena u političkom životu neophodno, te da to može donijeti samo dobrobit cijelom društvu.

– Znate, svijet traži 50 odsto učešća. Sjeverna Makedonija je uspjela prvom reformom da dođe na 40 odsto, zašto ne bi mogla i Crna Gora. Ako nas ima više u akademskoj zajednici, a da ne govorim o svim profesijama u kojima se radi, zašto nas ne bi bilo 40 odsto tamo gdje se odlučuje. Moramo podići glas, moramo dati podršku svim ženama, u svim sferama društva – zaključila je Ćinćur u izjavi za Pobjedu.

Kao pozitivan primjer žena na pozicijama odlučivanja, nezavisna poslanica u Skupštini Radinka Ćinćur izdvojila je guvernerku Centralne banke Crne Gore Irenu Radović koja je, kako kaže, mnogo uradila na tom polju.

– Ona mora biti primjer svim moćnim i obrazovanim ženama, da mijenjamo društvo – poručila je Ćinćur.

Velika očekivanja od izmjena Krivičnog zakonika

S obzirom na činjenicu da su političarke često izložene seksizmu, omalovažavanju i digitalnom nasilju, predsjednica Odbora za rodnu ravnopravnopst Jelenka Andrić smatra da je potrebno uvesti preciznije zakonske odredbe koje bi, kako kaže, štitile ne samo fizičku bezbjednost, već i dostojanstvo.

– Ministar pravde Bojan Božović je najavio izmjenu Krivičnog zakonika i uvođenje teškog govora mržnje kao novog krivičnog djela. Očekujem da će se na taj način uspješno sankcionisati svi koji ga šire na društvenim mrežama i posebno upućuju ženama – poručila je Andrić.

GA: Zakon izmijeniti i povećanjem kvote za žene

Više od deset godina nakon uvođenja kvote od 30 odsto žena na izbornim listama, Crna Gora i dalje ne ispunjava zakonski minimum rodne zastupljenosti, saopštili su iz Građanske alijanse.

– Iako je sistem kvota uveden još 2012, praksa pokazuje da je zakonom propisana kvota ispoštovana samo jednom i to u 26. sazivu, dok je u ostalim ostajala ispod minimuma – ukazala je Danijela Darmanović iz te nevladine organizacije.

Kako je dodala, GA daje punu podršku inicijativi Odbora za rodnu ravnopravnost koja predviđa povećanje na 40 odsto zastupljenosti žena na izbornim listama.

– Imajući u vidu da su sve političke partije dale saglasnost ovoj inicijativi i da su dostavljene konkretne izmjene koje se odnose na korekciju dva člana Zakona o izboru odbornika i poslanika, pozivamo da se povećanje kvote uključi u ovaj paket zakonskih izmjena koji se planira usvojiti do kraja jula – zaključuje ona.

Izvor: Pobjeda

Povezani članci

Ovaj sajt koristi "kolačiće" da unapredi vaša kornička iskustva. Pretpostavljamo da je to "OK". Prihvati Pročitaj više