Zaposleni u Fondu PIO, njih 274, već osam godina vode iscrpljujući pravni spor protiv svog poslodavca zbog, kako u tužbama navode, nezakonitog umanjenja obračunske vrijednosti koeficijenta koje je rezultiralo umanjenjem zarada. Prema tom obračunu, radnicima se po ovim potraživanjima duguje više od milion eura, ali do naplate ne mogu doći zbog, kako navode, nepostupanja Višeg suda, gdje se predmet nalazi na ponovnom odlučivanju po instrukcijama Ustavnog suda – po četvrti put.
Naime, radnici su prvu tužbu podnijeli Osnovnom sudu, koji ju je 2015. godine odbacio u cjelosti, da bi je Viši sud ponovo vratio na odlučivanje. Nakon što ju je Osnovni sud ponovo odbio, Viši sud je 2018. godine potvrdio tu odluku, čime je postala pravosnažna. Zaposleni se nakon toga obraćaju Ustavnom sudu, koji prihvata njihovu žalbu i postupak vraća na ponovno odlučivanje Višem sudu, koji, međutim, donosi istovjetnu presudu. Radnici ponovo izjavljuju žalbu, koju Ustavni sud ponovo usvaja u januaru ove godine i vraća postupak Višem sudu, koji se, međutim, od tada ne izjašnjava.
Pravni zastupnik zaposlenih Aleksandar Matković istakao je da javnost mora biti upoznata sa činjenicom da su tužbe protiv Fonda PIO pokrenuli svi zaposleni, izuzev tadašnjeg direktora Dušana Perović, koji za to nije imao zakonski osnov.
Prema njegovim riječima, ostaje nejasno zbog čega Viši sud ignoriše ukidne razloge koje im je dao Ustavni sud, uprkos jasnim razlozima u kojem pravcu u obnovljenom postupku mora da postupa.
– Od 291 zaposlenog, ja zastupam 274 radnika, dok je preostalih 17 pokrenulo zasebne tužbe. Naime, odlukama koje je donosio poslodavac u 2009, 2010, 2011. i 2012. godine izvršeno je smanjivanje zarade zaposlenima, koji su zbog toga tužbom koja je podnijeta Osnovnom sudu u Podgorici 22.7.2015. godine tražili da im se vrati dio zarade koji im je nezakonito oduzet – kaže Matković.
On smatra da je postupanje Višeg suda u dosadšnjem toku postupka vrlo indikativno.
– Dakle, nakon prve odluke Ustavnog suda, Viši sud je imao dva pravca djelovanja, i to da u svojoj odluci da izjašnjenje u odnosu na ukidne razloge i da u odnosu na te razloge u cjelosti zaćuti, kao što je uradio. U prvom slučaju se ne može prigovoriti postupanju Višeg suda, prosto iz razloga jer bi to bio njihov pravni stav, i to što se eventualno sa tim stavom neko ne slaže ne daje za pravo da se takvoj odluci prigovara. Međutim, u slučaju koji mi imamo, kada Viši sud ignoriše ukidne razloge Ustavnog suda, otvaraju se brojna pitanja, a najvažnije je zbog čega je Viši sud ignorisao Ustavni sud, i to u okolnostima kada skoro cjelokupni kolektiv Fonda PIO traži ostvarivanje svojih prava – ističe Matković.
On je dodao da je jasno da je u cjelosti isključeno postojanje pravnih razloga za ćutanje Višeg suda jer nije imao nikakvih prepreka da pravno odgovori na ukidne razloge, već je imao zakonsku i ustavnu obavezu da na pravni način odgovori u odnosu na ukidne razloge, što nije učinio.
– Logika i zdrav razum upućuje na zaključak da je ćutanje Višeg suda proizvod nekih razloga koji nisu pravne prirode, već političke ili institucionalne. Na ovaj zaključak upućuje nekoliko činjenica, vrijednosti ovog spora koji iznosi preko milion eura, i drugo da su u vrijeme donošenja odluke Višeg suda (22.12.2020.godine) u crnogorskom pravosuđu i dalje bili ljudi koji su imali moć da direktno utiču na odluke, posebno u predmetima velike vrijednosti, i to posebno u kolektivnim tužbama zaposlenih u državnoj upravi, u kojima bi usvajanje tužbenog zahtjeva značilo direktan teret za državni budžet – rekao je Matković.
Zaposleni očekuju presudu u svoju korist
Matković smatra da redovni sudovi izbjegavaju da ispune svoje obaveze, što ide na štetu radnika, s obzirom da spor traje već osam godina.
– Zaposleni se na ovaj način obraćaju javnosti, i to čine u trenutku kada ovaj predmet Ustavni sud dva puta ukida i kada Viši sud četvrti put odlučuje u ovom predmetu. Svaki put do sada Viši sud je to uradio na isti način, odnosno odbio je tužbeni zahtjev, a Ustavni sud je svaki put takvu odluku ukinuo, što jasno govori u kom pravcu Viši sud treba da odlučuje. Zaposleni očekuju da će u ponovljenom postupku Viši sud ispuniti svoju zakonsku obavezu i postupiti po ukidnim razlozima i konačno, poslije više od osam godina suđenja, donijeti zakonitu odluku kojom usvaja tužbeni zahtjev, kako bi se ispravila nepravda od prije 12 godina – kazao je Matković.
Izvor: Dan