CG Info
Magazin

Injac: Agencija za izgradnju i razvoj grada krši preporuke i dostavlja sporne ugovore

Sve ugovore o naknadi za komunalno opremanje zemljišta za koje je kompletno utvrđeno činjenično stanje po pitanju imovinsko pravnih odnosa gradonačelnica Olivera Injac je potpisala, čime ne stoje tvrdnje da ona svojim postupanjem stopira razvoj Glavnog grada već naprotiv, saopšteno je iz uprave Glavnog grada.

Gradonačelnica Olivera Injac, kako bi se u ovoj oblasti poštovali svi propisi, između ostalog, i njeno obavezujuće upustvo iz jula ove godine, uputila je Agenciji za izgradnji i razvoj Podgorice dopis u kojem direktora Dragana Senića podsjeća na sadržinu revizije javnih nabavki u Agenciji i donijetih preporuka.

– U prethodnim mjesecima Glavnom gradu je dostavljen veliki broj ugovora o komunalnom opremanju građevinskog zemljišta na potpis gradonačelnici, čijom analizom je utvrđeno da u njihovoj pripremi nisu ispoštovane preporuke revizije. Naime, oko 80 odsto dostavljenih ugovora ne ispunjava određene kriterijume odnosno najvažnije preporuke Službe za unutrašnju reviziju i upravljanje finansijskim rizicima usled čega su takvi ugovori visokorizični za Glavni grad. U najvećem broju slučajeva u pitanju su neriješeni imovinsko-pravni odnosi te već početna provjera činjenica ukazuje da postoje vrlo sporni razlozi zbog kojih ne bi trebalo sklapati takve ugovore. Postavlja se pitanje, zašto je to uradio direktor Agencije Dragan Senić, svjesno kršeći sve preporuke i obevezujuće uputstvo, dovodeći gradonačelnicu u zabludu i pokušavajući da je navede da potpiše ugovore, uprkos tome da je dobio jasne zaključke o finansijskim rizicima stare prakse, koja je postojala u Agenciji – navedeno je u dopisu upućenom Agenciji za izgradnju Podgorice.

Gradonačelnica je u dopisu direktora Senića podsjetila na činjenice sa kojima je, kako navodi, već ranije više puta upoznat, a uprkos kojima je u kontinuitetu nastavio da postupa na način kojim se stvaraju potencijalni rizici koji mogu prouzrokovati štetu interesima Glavnog grada.

– U skladu sa tim, zbog očiglednog zanemarivanja preporuka koje ste dobili u izvještaju koji je sačinila Služba za unutrašnju reviziju i finansijsko upravljanje rizicima Glavnog grada i obavještenja Uprave za zaštitu imovinsko- pravnih interesa Glavnog grada, da je jedan broj investitora već pokrenuo tužbe po osnovu komunalnog opremanja zbog nerealizovanih obaveza iz prethodnog perioda od strane Glavnog grada, te je zbog toga sačinjeno obavezujuće uputstvo iz jula ove godine koje vam je dostavljeno na postupanje, konstatujemo da zabrinjava vaše ignorisanje svih prethodno pomenutih problema i nastavljanje sa starom praksom, za koju su pomenuti organi Glavnog grada konstatovali da nosi rizik i upoznali vas sa tim – piše u dopisu.

Služba za unutrašnju reviziju sprovela je reviziju procesa javnih nabavki u Agenciji za izgradnju i razvoj Podgorice od 16. januara do 29. februara ove godine i na osnovu utvrđenih nedostataka dala je devet preporuka.

–Služba je tražila od Agencije dokaze o sprovedenim preporukama i na osnovu uvida u dostavljenu dokumentaciju utvrđeno je da je sprovedena samo jedna, šest nije sprovedeno u roku, a rok za dvije preporuke je 31. decembar ove godine – navodi se u dopisu.

U izvještaju Službe za unutrašnju reviziju, stoji u dopisu, utvrđeni su ključni razlozi slabe realizacije Programa uređenja prostora, i programa rada Agencije.

– To su neriješeni imovinsko- pravni odnosi kod potpisanih ugovora za komunalno opremanje građevinskog zemljišta, neefikasnost u radu Agencije u procesu javnih nabavki i izvršenju programa rada, kao i nepostojanje softverskog rješenja kojim bi se omogućila bolja koordinacija rada Agencije sa Sekretarijatom za planiranje i održivi razvoj, Direkcijom za imovinu, Sekretarijatom za saobraćaj i društva čiji je osnivač Grad – naznačeno je u dopisu.

Izradom softverskog rješenja gradonačelnica bi bila u mogućnosti da, prije potpisivanja ugovora o naknadi za komunalno opremanje građevinskog zemljišta, ima uvid u tačne i blagovremene informacije o svim ključnim elementima – imovinsko-pravni odnosi, eksproprijacija… na osnovu kojih bi donijela odluku da li da zaključi ugovore.

– Kako Agencija nije postupila u skladu sa preporukama te da su gradonačelnici dostavljeni na potpis i ugovori o komunalnom opremanju, za koje je u velikom broju utvrđeno da nisu u skladu sa preporukama i samim tim da nose rizik, postavlja se pitanje da li je Agencija nastavila da svjesno pristupa pripremama za zaključivanje ugovora sa investitorima i pored činjenice da to može prouzrokovati rizike za imovinu Grada – naznačeno je u dopisu.

Agencija dobila obavezujuće uputstvo da će biti potpisani samo ugovori koji ispunjavaju sve formalno-pravne uslove

Prema obavezujućem uputstvu gradonačelnice Olivere Injac za donošenje odluke o naknadi za komunalno opremanje građevinskog zemljišta, iz 18. jula ove godine, ugovori o tim naknadama neće biti potpisani bez prethodno kompletno utvrđenog činjeničnog stanja po pitanju imovinsko-pravnih odnosa.

– U slučaju da je tokom postupka utvrđeno da postoje neriješeni imovinsko-pravni odnosi, Agencija je u obavezi da uz predlog ugovora o naknadi za komunalno opremanje građevinskog zemljišta dostavi ovjeren notarski prepis u kojem se konstatuje da je investitor upoznat sa neriješenim imovinsko-pravnim odnosima te da neće pokretati bilo kakav postupak pred nadležnim organima u slučaju neispunjenja ugovorne obaveze od strane Glavnog grada u roku, uz uslov da su neriješeni imovinsko pravni odnosi jedini razlog za nepoštovanje obaveza u roku. Obaveza Sekretarijata za planiranje prostora i održivog razvoja prije donošenja odluke je da pribavi mišljenje svih relevantnih organa, nakon čega će donijeti odluku koju će uputiti Agenciji za izgradnju i razvoj na obračun – piše u uputstvu.

Grad opterećen brojnim tužbama za naknadu štete

Da su interesi Glavnog grada, a samim tim i građana Podgorice, u nekim slučajevima bili podređeni interesima investitora govori i to da su neki od ugovora zaključeni uprkos činjenici da realizacija neće biti moguća pod uslovima i u roku na koje se Grad obavezivao zbog čega su investitori stekli pravo da pred sudovima pokrenu postupke za naplatu štete na ime isplaćenih penala zbog kašnjenja u realizaciji sa pripadajućom zateznom kamatom, navode iz uprave Glavnog grada.

– Vrijednost pojedinačnih tužbi koje su pokrenute protiv Glavog grada iznosi od nekoliko hiljada do nekoliko stotina hiljada eura koje će potencijalno platiti građani Podgorice – navode iz uprave Grada.

Izvor: Dan

Povezani članci

Ovaj sajt koristi "kolačiće" da unapredi vaša kornička iskustva. Pretpostavljamo da je to "OK". Prihvati Pročitaj više