Javni medijski servis RTCG i Udruženje estradnih umjetnika i izvođača Crne Gore potpisali su danas ugovor o saradnji. Prema riječima predsjednika Udruženja Danijela Alibabića, time je ponovo uspostavljena prirodna veza sa nacionalnim festivalom “Montesong“.
Ugovor su potpisali generalni direktor RTCG Boris Raonić i predsjednik Udruženja estradnih umjetnika i izvođača Crne Gore Danijel Alibabić.
Iz memadžmenta RTCG su istakli da su danas generalni direktor Radio Televizije Crne Gore Boris Raonić i predsjednik Udruženja estradnih umjetnika i izvođača Crne Gore, Danijel Alibabić, svečano potpisali ugovor o saradnji za organizaciju festivala „MonteSong 2024“.
“Potpisivanjem ovog ugovora, RTCG i UEUI formalizovali su partnerstvo s ciljem organizacije festivala kojim će se odabrati kompozicija koja će predstavljati Crnu Goru na prestižnom muzičkom takmičenju – Pjesmi Evrovizije 2025. “MonteSong 2024“ će biti prilika za promociju nove muzike i popularizaciju crnogorske muzičke scene, a RTCG i UEUI udružuju svoje resurse i stručnost kako bi osigurali visok kvalitet produkcije i podršku učesnicima, te omogućili publici uživo i televizijsko praćenje ovog događaja od velikog značaja za našu kulturnu scenu”, navodi se u saopštenju.
Alibabić je rekao da je potpisivanje Ugovora o saradnji između Javnog medijskog servisa RTCG i Udruženja estradnih umjetnika i izvođaca Crne Gore prirodna veza sa nacionalnim festivalom „Montesong“ i ona je, sada, ponovo uspostavljena.
“Pauza učešća na Eurosongu učinila je da shvatimo da smo uskraćeni za predstavljanje države i njene kulturne i prirodne baštine, na jednom od najljepših i najkvalitetnijih događaja koje Evropa i svijet imaju kada je u pitanju muzička produkcija, kao i da će crnogorska muzička scena ostati uskraćena za visoko profilisano takmičenje svih onih koji rade i stvaraju u sferi popularne muzike“, kazao je Alibabić.
On ističe da je broj pristiglih kompozicija, dokazao da interesovanje i motivacija ljudi koji se bave muzikom, raste, upravo onda kada imaju platformu na kojoj će svoj rad moći da predstave.
“Takođe, raduje nas činjenica da su crnogorski izvođači bili spremni da angažuju kvalitetne pojedince iz naše zemje i regiona i izlože ih ocjenjivanju“, kazao je on. .
Takav pristup će nas, kaže Alibabić, kao crnogorsku muzičku scenu, oslobađati strahova od konkurencije i tjerati nas da budemo sve bolji i da stvaramo više.
Alibabić takođe ističe da je selekciona komisija radila u tišini, ne znajući ko će se prijaviti, te da je ocjenjvala radove bez sugestija i pritisaka, po sopstvenom profesionalnom uvjerenju i savjesti.
“Znamo da su preuzeli odgovornost, da u maloj državi, kakva je Crna Gora, uvijek postoje predrasude i određena negodovanja, ali će njihov pristup, proces ocjenjivanja i konačna selekcija, pokazati da su uradili kvalitetan posao, na zadovoljstvo cijele muzičke branše“, kaže on.
Tvrdi da je svaka od pjesama koja je odabrana za učešće na „Montesongu“, zasluženo selektovana i koja god da pobjedi, imaće potencijal da nas kvalitetno predstavi na Eurosongu.
“Po završetku selekcionog procesa, došli smo do zaključka da ćemo vjerovatno, već sljedeće godine, povećati broj takmičarskih kompozicija, jer se nadamo da će i broj i kvalitet onih koji će se prijaviti, biti veći. Nadamo se da će i svi oni koji nisu odabrani za ovogodišnje izdanje, zadržati želju i motivisanost da to urade sljedeće godine“, izjavio je Alibabić za Portal RTCG.
Alibabić ističe da su u javnosti, u prethodnom periodu, pojedinaci i grupe, relevantne i nerelevantne, kompetentne i nekompetentne, komentarisale da li Crna Gora treba, uopšte, da učestvuje na Eurosongu, a posebno se komentarišu troškovi u vezi sa učešćem na Eurosongu.
“Ovom svečanom prilikom, kada se vraćamo na Eurosong, konstatujem da Crna Gora treba da prepoznaje Eurosong kao odličan kanal za predstavljanje turističkih i investiocionih potencijala, bogatstva kulturne i prirodne baštine i da se strateški odredi da se ubuduće, za nastup na Eurosongu, priprema cijela delegacija i tim koji će vrijeme na festivalu i produkciju festivala, iskoristiti za kulturnu diplomatiju, stvaranje novih kontakata i marketinšku promociju“, rekao je Alibabić.
Smatra da je budžet koji se odvaja za Eurosong bolje uvećavati.
“I shodno tome raditi na kvalitetnoj pripremi i produkcijskoj, marketinškoj, diplomatskoj, komercijalnoj i komunikacijskoj prezentaciji, jer Eurosong može da posluži za predstavljanje brojnih subjekata iz Crne Gore, koji bi zajednički mogli da koriste ovaj događaj za sinergiju vidljivosti Crne Gore u Evropi.“, rekao je Alibabić.
Posebno ih raduje, što će se u revijalnom dijelu festivala „Montesong“, ponovo dešavati dodjela nagrada “Montefon“, koji je, nekada, na zadovoljstvo muzičke scene, afirmisao kvalitetne stvaraoce.
“Nadam se da sa tu praksu više nećemo prekidati. Na samom festivalu, dodijeliće se nagrada za najbolju interpretaciju, koja će nositi ime po ženi koja je cijeli svoj radni vijek, posvetila otkrivanju talenata i ulaganju u njihov razvoj, profesorici Snežani Ćosović, koja nas je nedavno napustila. To je žena, dama i vizionarka, koja je iza sebe ostavila stotine pojedinaca koje je učila muzici, pjevanju i vokalnom nastupu, a ovom nagradom, koja će nositi njeno ime, ona će ostati da živi sa nama“, izjavio je Alibabić.
Zaključio je da je vrijeme da uspostavimo pijetet prema svim stvaraocima i kultuturu sjećanja prema svima koji su svoj život posvetili razvoju kulture i boljeg društva.