Potpredsjednik Vlade za vanjske i evropske poslove Filip Ivanović kaže da politička stabilnost i konsenzus svih relevantnih političkih i društvenih aktera, uz neophodnu podršku Evropske komisije, ostaju ključni faktori za očuvanje dinamike evropskog puta Crne Gore.
Ivanović je u intervju za “Dan” istakao da je posljednjih godina proširenje EU poprimilo značajniju političku i bezbjednosnu dimenziju nego što je to bilo u prethodnom periodu, a stav Vlade je od početka rada bio da se bezbjednost Evrope najbolje može osigurati kroz njeno jedinstvo, a da se to jedinstvo najcjelishodnije ostvaruje proširenjem Unije.
– To je prepoznato i u Briselu i u svim državama članicama EU. Vlada Crne Gore je, sa svoje strane, pristupanje EU postavila kao apsolutni spoljnopolitički prioritet i uspjela da, za samo trinaest mjeseci, ostvari sjajan napredak, što potvrđuju i najnovije ocjene Savjeta EU. Posebno je pohvaljena posvećenost u oblastima vladavine prava i borbe protiv korupcije, što su temelji evropske integracije i ključni pokazatelji kredibiliteta procesa. U tom smislu, neophodno je da Vlada i skupštinska većina nastave da djeluju sinergijski, s jasnim fokusom na ostvarenje preostalih obaveza iz pregovaračkog procesa. Takođe, politička stabilnost i konsenzus svih relevantnih političkih i društvenih aktera, uz neophodnu podršku Evropske komisije, ostaju ključni faktori za očuvanje dinamike evropskog puta – istakao je Ivanović.
Države regiona upućene jedna na drugu
Što se tiče odnosa sa susjednim zemljama, Crna Gora će i dalje raditi na izgradnji što boljih i stabilnijih veza sa svim državama u regionu, uključujući Bosnu i Hercegovinu i Hrvatsku. Države regiona su, po svojoj geografskoj, istorijskoj i ekonomskoj prirodi upućene jedna na drugu i dobra saradnja nije samo preduslov evropske integracije, već je i presudan faktor za dobrobit svih građana Zapadnog Balkana. Čvrsto vjerujemo da je mjesto svih država regiona u Evropskoj uniji i kada ostvarimo cilj da postanemo prva naredna članica Unije, bićemo aktivan promoter politike proširenja, kao najboljeg katalizatora stabilnosti i prosperiteta regiona, kaže Ivanović.
Da li smatrate da neki politički potezi skupštinske većine mogu negativno uticati na percepciju Crne Gore u Briselu i time otežati njen evropski put? Kako Vlada planira da odgovori na te potencijalne izazove?
– Percepcija Crne Gore u Briselu jasno je iskazana u godišnjem izvještaju Evropske komisije za 2024, koji je najbolji do sada i koji je prepoznao posvećenost naše države neophodnim reformama, ali i evropskim vrijednostima. Činjenica je, s druge strane, da svaka odluka i javni potez mogu biti predmet pažnje naših evropskih partnera.
Pitanja koja se odnose na istorijske događaje, poput Rezolucije o genocidu u logorima Jasenovac, Dahau i Mauthauzen, zahtijevaju poseban senzibilitet i odgovoran pristup, ne samo sa strane unutarpolitičkog establišmenta, već i međunarodnih sagovornika. Kao što je više puta isticano, niko u Crnoj Gori ni na koji način ne povezuje zločine iz prošlosti s bilo kojim etničkim ili državnim kolektivitetom, čime se jasno potvrđuje naš principijelni stav o pomirenju i jačanju odnosa u regionu.
S druge strane, Vlada Crne Gore, koja je jedina Ustavom ovlašćena da vodi unutrašnju i spoljnu politiku, pokazala je dosljednu ulogu u međunarodnim odnosima i principijelno se odnosi prema svojim spoljnopolitičkim prioritetima, među kojima su dobrosusjedski odnosi i regionalna saradnja.