Posvećenost vrijednostima slobodnog svijeta, kakve su vladavina prava, demokratija i međunarodna saradnja, bila je i ostaje jedini ispravan put naprijed, saopštila je ministarka evropskih poslova Maida Gorčević.
Gorčević je prisustvovala neformalnom sastanku Savjeta za opšte poslove EU (GAK) u Varšavi.
Teme sastanka, čiji je domaćin bio Adam Šlapka, ministar evropskih poslova Poljske, koja trenutno predsjedava Savjetom EU, bile su hibridne prijetnje u kontekstu procesa proširenja, uz osvrt na potencijalne kontramjere, iskustva, kao i očuvanje podrške javnosti procesu pristupanja EU.
Na sastanku, kome su prisustvovali ministri evropskih poslova država članica i kandidata, kao i komesarka za proširenje EU Marta Kos, Gorčević je ocijenila da su u Crnoj Gori primjetne hibridne prijetnje koje uključuju koordinisane dezinformacione kampanje, sajber-napade na kritičnu infrastrukturu i instrumentalizaciju društvenih i tradicionalnih medija kroz širenje lažnih narativa.
“Proces proširenja EU dosljedno služi kao garant bezbjednosti i stabilnosti za Evropu i svijet“, poručila je Gorčević uz ocjenu da ovaj proces, kao važan faktor u jačanju i uticaju EU ujedno postaje meta sofisticiranih hibridnih prijetnji, osmišljenih da podrivaju stabilnost i demokratiju.
Istakla je da je u cilju jačanja javne podrške procesu proširenja EU, neophodno efektivno komunicirati konkretne koristi od članstva i u tom kontekstu naglasila da je nedavno najavljeni Plan rasta za Zapadni Balkan jasan pokazatelj da integracija donosi ekonomsku dobrobit čak i prije punopravnog članstva.
“U Crnoj Gori svjedočimo porastu malignog stranog uticaja, posebno kako se približavamo članstvu u EU. Uprkos ovim pritiscima, snažna prozapadna orijentacija Crne Gore, članstvo u NATO-u i puna usklađenost sa spoljnom politikom EU omogućili su nam da se uspješno odupremo takvim izazovima”, informisala je Gorčević i ukazala na odlučnost i posvećenost naše države završetku procesa pristupanja EU do 2028. godine.
Ona je dodala da se na nacionalnom i nivou EU, moraju jačati sajber-bezbjednosni okviri, povećavati otpornost na dezinformacije i ulagati u kampanje za podizanje svijesti javnosti i objasnila da je Crna Gora već preduzela značajne korake usvajanjem Strategije sajber-bezbjednosti, osnivanjem nacionalnih timova za odgovor na računarske incidente (CIRT) i jačanjem saradnje sa EU i NATO partnerima i osnivanjem Centra za sajber kapacitete Zapadnog Balkana (W3C).
“Ključna tema sastanka bio je i uticaj narativa sa društvenih mreža i opadajuće popularnosti tradicionalnih medija. Sagovornici su posebno razmatrali kako ojačati medijske kapacitete za odbranu od dezinformacija, a da se ne naruši vjerodostojnost medija ili podstaknu optužbe za pristrasnost i cenzuru. U kontekstu narastajućih geopolitičkih izazova u ovom trenutku, Gorčević je zaključila da posvećenost vrijednostima slobodnog svijeta, kakve su vladavina prava, demokratija i međunarodna saradnja, bila i ostaje jedini ispravan put naprijed”, zaključuje se u saopštenju.