CG Info
Magazin

Digitalno učenje alat za razvijanje medijske pismenosti

Digitalno učenje je važan alat za razvijanje medijske pismenosti i zato mora biti neizostavan dio modernog društva i budućnosti, smatra ministarka kulture i medija, Tamara Vujović.

Prepoznajući potencijal visokokvalitetnog i pristupačnog digitalnog učenja za rješavanje obrazovnih izazova širom svijeta i promovisanje inkluzivnog održivog razvoja, države članice UNESCO-a 2023. godine su odlučile da 19. mart proglase Međunarodnim danom digitalnog učenja.

Vujović smatra da digitalno učenje ne samo da poboljšava pristup informacijama, već i omogućava interaktivno i prilagođeno obrazovanje, a bilo da se radi o formalnom ili neformalnom obrazovanju, pruža neograničene mogućnosti za usvajanje novih znanja.

“U savremenom digitalnom dobu, učenje i prilagođavanje novim tehnologijama postalo je neophodno za svakodnevni život. Digitalno učenje igra ključnu ulogu u razvoju digitalne medijske pismenosti građana, omogućavajući im da kritički razmišljaju, analiziraju i efikasno koriste digitalne medije”, rekla je Vujović.

Ona smatra da digitalno učenje omogućava građanima da ovladaju digitalnim alatima, razumiju principe medijske manipulacije i steknu sposobnost kritičkog promišljanja o informacijama koje konzumiraju.

Dodala je da u vremenu kada digitalni mediji oblikuju svakodnevicu, digitalno učenje predstavlja osnovni alat za razvijanje medijske pismenosti.

“Kroz obrazovanje i stalno usavršavanje, građani mogu biti informisaniji, zaštićeniji i sposobniji da iskoriste digitalne tehnologije na koristan i odgovoran način. Stoga je važno promovisati digitalno učenje kao neizostavan dio modernog društva i budućnosti”, istakla je Vujović.

Kaže da kroz aktivno učenje putem digitalnih resursa, korisnici mogu postati informisaniji, sigurniji u online okruženju i sposobniji da prepoznaju vjerodostojne izvore informacija.

Digitalno učenje podrazumijeva korišćenje interneta, multimedijalnih resursa, interaktivnih platformi kako bi se poboljšao proces obrazovanja. Omogućava fleksibilnost, personalizaciju i dostupnost obrazovanja širom svijeta, što je posebno značajno u eri globalizacije i digitalizacije, navodi se u saopštenju Ministarstva kulture i medija. 

Povezani članci

Ovaj sajt koristi "kolačiće" da unapredi vaša kornička iskustva. Pretpostavljamo da je to "OK". Prihvati Pročitaj više