Kopredsjedavajući Odborom za sveobuhvatnu izbornu reformu Vasilije Čarapić izrazio je, na današnjoj sjednici, zadovoljstvo nastavkom rada.
“Siguran sam da ćemo u dinamičnoj izbornoj atmosferi u Crnoj Gori uvijek imati odnose koji će biti uzburkani, ali pozivam poslanike i vlasti i opozicije da ne blokiraju dalji rad i da bilo šta spolja ne utiče na rad ovog odbora”, istakao je Čarapić.
Pozvao je poslanike da se okupe oko evropske agende.
Podsjetio je da je prije prekida rada Odbora na istom raspravljano o Nacrtu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja, s čim će nastaviti danas.
Nikola Rakočević naveo je da je neophodan reformski, a ne izmijenjen zakon. Nacrt će ići na javnu raspravu, pojasnio je.
“Svi smo se trudili da ovaj nacrt bude reformski, da li smo dobacili do nivoa koji javnost očekuje od nas, to je tema današnjeg sastanka. Ukoliko jesmo, onda da se ide prema parlamentu, ako ne, treba dati vremena da se izmijene tačke koje bi dovele da bi nacrt zakona bio reformski”, istakao je Rakočević.
Nikola Camaj pitao je li bilo izmjena u Nacrtu ovog predloga zakona, i ako jeste, kako je došlo do njih budući da Odbor nije zasijedao.
Čarapić je pojasnio da poslednja verzija nacrta odgovara onome što su i sami dogovorili na poslednjoj sjednici 16. decembra.
Mihailo Anđušić kaže da bi valjalo da su članovi Odbora ranije bili obaviješteni o izmjenama, koje su se morale odraditi na “uljudniji i ozbiljniji način”.
“Nadam se da ćemo ovo jedno zakonsko rješenje realizovati na korektan način. Zato vas molim da i ove stvari koje se tiču izmjena budu odrađene onako kako to i priliči jednom skupštinskom radnom tijelu”, istakao je Anđušić i dodao da ukoliko se bude nastavilo sa “političkim marifetlucima” kakve smo već imali u početku rada ovog odbora, opozicija će imati odgovor, ali da ukoliko se bude radilo korektno neće biti nikakvih problema.
Dragan Koprivica (CDT) kaže da ovaj zakon mora biti reformski i antikorupcijski.
“Bojim se da smo malo ušlu u onu logiku kad smo pravili IBAR zakon, i kad smo onda napravili par površnih zakona koje opet mijenjamo. Da se to nama ne bi dešavalo, mislim da trebamo da imamo malo više strpljenja. Mislim da će mu nedostajati to što bez promjena Zakona o sprječavanju korupcije, i Krivičnog zakona, on neće postići puni efekat”, istakao je Koprivica.
Predložio je da pošalju svi komentare na Nacrt.
“Nadam se da smo svi na istom fonu, i da su svi saglasni da ovo treba da bude sveobuhvatna reforma”, kazao je Koprivica.
Poslanik SD Boris Mugoša predlaže da se sve dogovara u okviru Radne grupe.
“Imamo vrlo malo vremena. Moramo što prije tekst imati na javnoj raspravi. Moramo imati na umu da nas mnogo kompleksniji zakoni čekaju na ovom odboru”, istakao je Mugoša.
Jelena Kljajević vjeruje da je ovaj Zakon reformski.
“Željela bih da čujemo sugestije i NVO sektora i AKS-a koje moramo dobro izanalizirati”, istakla je ona.
Nikola Rovčanin kaže da je samo zasijedanje sjednice odbora veliki iskorak. Pozvao je sve na transparentnost rada.
“Moj apel je da se napravi dinamika, i da se napravi radna grupa pa sledeći zakon dok mi radimo ovaj”, istakao je Rovčanin. Maja Vučelić saglasna je da je neopodno usvojiti plan rada.
Pridruženi član Odboru, Dušan Drakić direktor ASK kaže da se mora proći član po član da bi se minimizirale greške.
Predložio je nekoliko stavri na koje se, kako smatra, mora staviti fokus.
“Tu je ograničenje upotrebe budžetskih i javnih sredstava u izbornoj kampanji. To je jedna stvar na koju moramo dati jasan odgovor. Slijedi funkcionerska kampanja, trajanje kampanje, odgovornost lica u kampanji. Bitni su rokovi i način obezbjeđivanja transparentnosti, treba naći mjeru. Tu su i srazmjerne sankcije, jer sad imamo situaciju da je ista kazna za kašnjenje i nedostavljanje izvještaja”, istakao je on.
Zlatko Vujović kaže da je neophodno što prije dati Nacrt zakona na javnu raspravu, a da radna grupa radi intenzivno za to vrijeme.