CG Info
Politika Vijesti

VK će dati mišljenje, ali ne konkretno o Dragani Đuranović

Venecijanska komisija (VK) potvrdila je da će izraditi mišljenje o ustavno-pravnom sporu koji je nastao nakon što je Ustavni odbor crnogorske Skupštine konstatovao prestanak mandata dijelu sudija Ustavnog suda pozivajući se na ispunjenje uslova za starosnu penziju. Kako Portal RTCG saznaje iz nezvaničnih, ali pouzdanih izvora, Venecijanska komisija zvanično je obavijestila Vladu Crne Gore da će izraditi mišljenje o tom sporu s aspekta međunarodnih standarda i komparativne prakse ali neće ocjenjivati individualni slučaj sutkinje Dragane Đuranović i odluke o njenom penzionisanju.

Delegacija Venecijanske komisije najavila je da će “najranije moguće” otputovati u Podgoricu kako bi razmijenila mišljenja sa predstavnicima Vlade, parlamentarne većine i opozicije, Ustavnog suda i drugih subjekata.

Najavljeno je da će mišljenje biti usvojeno na Plenarnoj sjednici Venecijanske komisije 13. i 14. juna, tekuće godine. Postoji mogućnost da se izradi i hitno mišljenje, koje bi bilo objavljeno prije Plenarne sjednice, ali tada ne bi bilo mogućnosti za finalne razgovore između predstavnika Crne Gore i Venecijanske komisije prije usvajanja takvog mišljenja, saznaje RTCG.

Ustavni odbor polovinom decembra prošle godine izglasao je zaključke kojima konstatuju da je zbog ispunjavanja uslova za odlazak u penziju prema Zakonu o penzijsko-invalidskom osiguranju, prestao mandat sudijama Ustavnog suda Dragani Đuranović, Desanki Lopičić i Budimiru Šćepanoviću. Na sjednici Skupštine konstatovan je kraj mandata Đuranović.

Vlada je zvanično krajem marta uputila zahtjev Venecijanskoj komisiji, „u skladu sa sporazumom predstavnika vladajuće većine i opozicije”. Obje strane traže mišljenje, ali i preporuke u cilju otklanjanja nedoumica.

U svom pitanju, vladajuća većina tvrdi da su ispunjeni svi formalni uslovi za prestanak funkcije sudije po sili Ustava, i da je riječ o činjenicama koje ne zahtijevaju glasanje ni odluku Ustavnog suda. Tvrde da je Ustavni odbor Skupštine imao i pravo i obavezu da reaguje, shodno ustavnoj obavezi.

Samtraju da se u ovakvim situacijama pitanje tretira u skladu sa Zakonom o PIO, a ne Zakonom o radu, kako tvrde pojedine sudije i predstavnici opozicije.

Opozicija, međutim, smatra da je Ustavni odbor prekoračio svoja ovlašćenja, jer nije sačekao formalnu odluku Ustavnog suda. Smatraju da je odluka suda bila obavezna. Predočili su da ustavnost u formalnom smislu podrazumijeva da odluke donosi nadležni organ, a to je u ovom slučaju isključivo Ustavni sud Crne Gore.

Izvor: RTCG

Povezani članci

Ovaj sajt koristi "kolačiće" da unapredi vaša kornička iskustva. Pretpostavljamo da je to "OK". Prihvati Pročitaj više