CG Info
Magazin

Orden akademskih palmi uručen rektoru Božoviću

Ambasadorka Republike Francuske u Crnoj Gori, An Mari Maske, uručila je rektoru Univerziteta Crne Gore prof. dr Vladimiru Božoviću, orden Akademskih palmi, francusko odlikovanje koje je ustanovio Napoleon Bonaparta 1808. godine kao priznanje istaknutim ličnostima za njihovo naučno i profesionalno zalaganje, odnosno doprinos u obrazovanju, nauci i kulturi, kako u Francuskoj tako i u svijetu.

Na svečanoj ceremoniji, upriličenoj ovim povodom u Rektoratu UCG, rektor Božović je kazao da priznanje ne pripada samo njemu, već svima koji vjeruju da je znanje vajar budućnosti te da odlikovanje ne doživljava kao lični trofej, već kao dio veće priče – priče o povezanosti, znanju, kulturi i uzajamnom poštovanju.

„Obraćam vam se kao rektor, ali moja primarna, dublje ukorijenjena uoga u životu, ona koja me je oblikovala, jeste uloga matematičara. S tim u vezi vrlo dobro znam šta znači Francuska u svijetu matematike. Francuska je snažno oblikovala sam način na koji savremeni svijet razmišlja o matematici – kao o jeziku univerzuma, alatu mišljenja i temelju modernih nauka“, istakao je Božović.

Prema njegovim riječima, Francuska je u kulturnom smislu više od države, ona je ideja.

„Zemlja u kojoj je škola postala mjesto emancipacije, u kojoj je učitelj simbol društvene odgovornosti, a znanje vrhunska vrijednost. To je zemlja u kojoj se rodila i razvijala zamisao o građanskom društvu, o posvećenosti, o slobodi kao moralnoj kategoriji“, riječi su Božovića.

Veze Crne Gore i Francuske su, kako je istakao, veoma snažne – od savezništva u ratu do obrazovanja generacija crnogorskih đaka u Parizu i širom Francuske. „Na ulicama Pariza, za kog veliki srpski diplomata i pjesnik Jovan Dučić kaže da je raskrsnica života, stvarali su naši umjetnici, Dado Đurić, Uroš Tošković i mnogi drugi, ostavljajući trajan trag u francuskoj i evropskoj avangardi. Njihova djela i dalje govore o dobokom uzajamnom prepoznavanju i prožimanju. Danas, kroz saradnje univerziteta, razmjene studenata, naučne i kulturne projekte, ta veza se nastavlja i jača“, kazao je Božović.

Zaključio je je da priznanje koje mu je dodjeljeno pripada svim kolegama, saradnicima, studentima, onima koji vjeruju da je znanje vajar budućnosti.

Ambasadorka Republike Francuske u Crnoj Gori, An Mari Maske, koja je uručila orden rektoru, podsjetila je da su izuzetna karijera, istraživački radovi, odnosno impresivan naučni rad Božovića doveli do biranja u zvanje docenta 2010, vanrednog profesora 2015. godine, redovnog profesora 2020, da bi 2021. bio imenovan za rektora Univerziteta. „Od tada, u svojstvu rektora, imate odlučujuću ulogu u razvoju Univerziteta, posebno u njegovoj međunarodnoj saradnji. Podsticali ste na partnerstva sa francuskim ustanovama, tačnije Univerzitetom Côte dAzur i Univerzitetom Caen, ali i sa univerzitetima iz Grenobla, Monpeljea, Tura, Tuluza“, istakla je Maske.

Rektor Božović je, kako je rekla, u potpunosti svjestan izazova, znao kako da angažuje Univerzitet Crne Gore i Naučno tehnološki park i poveže ih sa projektom Centra za izgradnju sajber kapaciteta Zapadnog Balkana, koji vode Francuska, Slovenija i Crna Gora.

„Ovaj centar svojim djelovanjem doprinosi ostvarivanju saradnje između univerziteta, javnih institucija i privatnog sektora u ključnoj oblasti, posvećujući posebnu pažnju francuskom umijeću i jačanju odnosa između Francuske i Crne Gore u regionu“, kazala je Maske.

Sa zadovoljstvom je uručila rektoru Božoviću odlikovanje „kojim Vam moja zemlja odaje priznanje za izuzetan doprinos jačanju saradnje“.

„Njime se odaje počast vašem angažovanju u akademskom istraživanju, izgradnji i širenju znanja u naučnoj oblasti, kao i svim oblastima povezanim sa sajber tematikom, u okviru univerzitetskog programa i posredstvom sajber centra C3BO“, poručila je Maske.

Podsjećanja radi, saradnja između Univerziteta Crne Gore i Ambasade Francuske razvijana je i u prethodnim godinama doprinoseći u kontinuitetu jačanju bilateralnih veza u oblastima obrazovanja, nauke i kulture. Nastavljamo u tom pravcu, produbljujući saradnju i njegujući zajedničke vrijednosti.

Povezani članci

Ovaj sajt koristi "kolačiće" da unapredi vaša kornička iskustva. Pretpostavljamo da je to "OK". Prihvati Pročitaj više