CG Info
Politika Vijesti

Iza kulisa: Nimanbegu nudio Veliku plažu, pa pozvao EK da spašava Ulcinjane

Predsjednik opštine Ulcinj Genci Nimanbegu ponudio je u dopisu upućenom 26. marta Vladi Crne Gore, Ministarstvu prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine pet lokacija investitoru iz UAE Mohamedu Alabaru na teritoriji svoje opštine, uključujući i Veliku plažu.

Dokument upućen Vladi Crne Gore, Ministarstvu prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine, a koji ekskluzivno objavljuje Pobjeda, inicira ponudu investicija Ujedinjenih Arapskih Emirata u Ulcinju.

U pratećem aktu, koji potpisuje upravo Nimanbegu, među prioritetnim lokacijama za investicije se eksplicitno predlaže ,,Modul II Velika plaža“, sa projektom od čak 6.000 ležajeva i infrastrukturom koja uključuje hotele, rizorte, šoping centar i sportske terene. Naglasak se stavlja na turizam, uz sveobuhvatno planiranje i pristup najvećem turističkom potencijalu Evrope – Velikoj plaži.

Pismo


– Imajući u vidu način na koji se u javnosti prenose i interpretiraju stavovi Skupštine opštine Ulcinj i njenih zvaničnika, čime se želi stvoriti utisak da se radi o autističnoj i zaostaloj sredini, koja se protivi promjenama i razvoju, a sve u cilju stvaranja pritiska na donosioca odluka da se na brzinu prihvati rješenje, kojim se Ulcinj i Crna Gora, u cjelini i trajno odriču tako značajnog resursa, kao što je Velika plaža i to, bez valjanih analiza o svim pozitivnim i negativnim posljedicama, smatramo da ima potrebe da dodatno pojasnimo naše, jednoglasno usvojene stavove, navodi se na početku pisma i dodaje:

– Ulcinj, njegovi građani, njihovi politički predstavnici u lokalnoj i državnoj vlasti (iz pozicije i opozicije) ne samo da se ne protive investicijama u impresivne resurse ovog grada nego, već decenijama, željno iščekuju i priželjkuju ta ulaganja – precizira se u pismu u kojem se u pozitivnom kontekstu direktno pominje i investitor iz UAE.

– Ulcinj je ponosan što je jedan od najjačih globalnih sistemskih investitora Mohamed Alabar zainteresovan da ulaže upravo u naš grad. To je najbolja potvrda onoga što Ulcinjani tvrde već decenijama, da je Velika plaža jedan od najvećih (ako ne i najveći) turistički potencijal u Evropi – navodi se u dopisu koji potpisuje Nimanbegu.

Foto: Pobjeda
Foto: Pobjeda
Foto: Pobjeda

Lokacije


Potom se u pismu predlažu konkretne lokacije za ulaganja:

– Poštujući važeće zakonske propise Crne Gore, važeću plansku dokumentaciju, međunarodne konvencije kao i obaveze preuzete iz istih konvencija, vrijednosti ekološke države te strategije Crne Gore i Evropske unije za održivi razvoj, predlažemo da se investicije Ujedinjenih Arapskih Emirata u opštini Ulcinj fokusiraju na jedan od sljedećih lokaliteta:

– Modul II Velika plaža – kao nastavak razvoja Velike plaže, površine 76,00 ha, kapaciteta 6.000 ležajeva, namjena: turizam. Ovaj lokalitet je ključni dio šireg plana razvoja turističke ponude opštine Ulcinj. Njegovim razvojem ima za cilj da poboljša kvalitet i kvantitet turističkih kapaciteta na ovom popularnom priobalnom području. Pored visokokvalitetnih hotela i rizorta, planira se niz sadržaja namijenjenih porodicama i djeci, uključujući akvapark, wellness centar, fitness i spa centar, sportske terene za rekreaciju i druge prateće sadržaje – precizira se u dopisu.

Potom se predlaže i Ada, riječno ostrvo, u obliku trougla na ušću rijeke Bojana u more. Ukupna površina cca 4,9 km². Sa dvije strane je okružena rijekom, a sa jedne, morem i to pješčanom plažom dužine oko tri km. Planska dokumentacija se može prilagoditi potrebama investitora, uz poštovanje principa održivog razvoja.

Opština Ulcinj je u pismu predložila i lokalitet turističkog naselja Mavrijan – površine 41,39 ha, kapaciteta 1.400 ležajeva, namjena: turizam. Ovaj lokalitet predstavlja potencijalnu destinaciju visokog turističkog kvaliteta, koja može uključivati razvoj različitih tipova smještajnih objekata kao što su hoteli, apart-hoteli i vile. Takođe, planira se izgradnja prateće infrastrukture kao što su restorani, wellness centar, sportski sadržaji i rekreativni parkovi. Lokacija je pogodna za razvoj ekološki održivih objekata, sa naglaskom na primjenu obnovljivih izvora energije i očuvanje prirodnih resursa. Blizina glavnih saobraćajnih pravaca i obale čini ovaj lokalitet atraktivnim za domaće i strane turiste. Takođe, u okviru projekta mogu se uključiti i edukativni centar o očuvanju prirode i zaštiti ekološkog nasljeđa.

– Marina ispod Starog grada – površine 20 ha, kapaciteta 500 vezova. Ovaj projekat ima potencijal da postane prestižna destinacija za nautiku i luksuzni turizam, sa direktnim pristupom Jadranskom moru i jedinstvenim pogledom na istorijski Stari grad Ulcinj. Marina će biti opremljena savremenim sadržajem, uključujući pristaništa za jahte, luksuzne brodove i manje plovila, kao i prateću infrastrukturu poput restorana, kafića, trgovina, parking prostora, modernih sanitarnih čvorova i servisa za brodove.

Posljednji u ponudi je Međunarodni institut za održive tehnologije na prostoru Jugoistočne Evrope – SEEIST centar – površine od deset do 25 ha, Zoganje, Ulcinj.

Međutim, samo nekoliko stranica dalje u istom dokumentu, pri kraju obrazloženja, narativ se radikalno mijenja.

– Pristup prostoru ne smije biti agresivan – navodi se, uz upozorenje na opasnosti od ,,megaprojekata koji bi mogli ugroziti postojeće ekosisteme i kvalitet života lokalne zajednice“.

Dodaje se i da prednost treba dati manjim, održivim investicijama, koje podržavaju održivi turizam i razvoj ekološki prihvatljive infrastrukture. Ova očigledna kontradikcija potvrđena je svega nekoliko dana kasnije kada je Nimanbegu saopštio da odbija megaprojekat na Velikoj plaži iako ga je u dopisu predlagao. Javnost sa punim pravom čeka odgovor na pitanje pod čijim pritiskom je Nimanbegu promijenio svoj stav?

Pismo Evropskoj komisiji kao potpuna promjena stava


Nimanbegu je prije nekoliko dana uputio pismo predsjednici Evropske komisije Ursuli fon der Lajen u kojem je izrazio ,,duboku zabrinutost zbog alarmantnih posljedica koje bi sporazum između Crne Gore i Ujedinjenih Arapskih Emirata mogao imati po građane ovog grada“.

Opština je pozvala Evropsku komisiju da prepozna ozbiljnost situacije i preduzme korake u cilju zaštite prava građana Ulcinja.

– Vlada je, na dosad nezabilježen način, odlučila da potpiše međunarodni sporazum sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima, koristeći ubrzanu i hitnu proceduru – kao da se država nalazi u ratnom stanju – kako bi isti bio što prije ratifikovan u Skupštini Crne Gore, zaključno sa sjednicom 17. aprila 2025. godine – piše u pismu.

Zbog ekstremno kratkog roka, kako je naveo, ni Opština Ulcinj, ni njeni građani – pripadnici albanske manjine – nijesu imali priliku da preduzmu ustavne i zakonske korake radi zaštite svojih prava i legitimnih interesa.

Nimanbegu je naveo da veliki infrastrukturni projekti kakav je Sporazum sa UAE podrazumijevaju uvoz hiljada stranih radnika – što je već predviđeno u tekstu sporazuma – čime se, kako piše, stvara ogroman pritisak na lokalnu ekonomiju i demografiju.

– Velika plaža u Ulcinju, kao simbol identiteta i ekonomskog opstanka, predstavlja ne samo prirodni resurs već i temelj kolektivnog dostojanstva i opstanka. Osim toga, narušeno je i pravo na zdravu životnu sredinu, koje je garantovano Ustavom Crne Gore, evropskim ekološkim standardima i Arhuskom konvencijom. Projekti koji ugrožavaju ekosisteme, kao što su oni na Velikoj plaži i Solani Ulcinj, a sprovode se bez procjena uticaja na životnu sredinu, grubo krše to pravo. Za autore sporazuma sa UAE, ekonomska korist je očigledno bila iznad bilo kakvog ustavnog ili međunarodnog ograničenja – ističe se, između ostalog, u pismu Nimanbegua.

Izvor: Pobjeda

Povezani članci

Ovaj sajt koristi "kolačiće" da unapredi vaša kornička iskustva. Pretpostavljamo da je to "OK". Prihvati Pročitaj više