Kontradiktorne poruke najviših sudova urušavaju povjerenje građana i ne bi trebalo da bude spora u tumačenju između njih, smatraju savjetnik predsjednika države Dejan Vukšić i izvršna direktorica Akcije za ljudska prava (HRA) Tea Gorjanc Prelević. Oni su komentarisali saopštenja Ustavnog i Vrhovnog suda od prošle sedmice, u kojima jedna institucija poziva na dosljednu primjenu zakona, a druga vraća pozivom za dijalog.
Nakon razmjene saopštenja, izostalo je ono što je građanima najpotrebnije, jasno i zajedničko razjašnjenje pravne situacije, a koja se odnosi na suđenje u razumnom roku.
Savjetnik predsjednika države Dejan Vukšić stoga upozorava da se poverenje građana potpuno urušava kada najviši sudovi šalju kontradiktorne poruke, umjesto jasno predočene jedinstvene pravne prakse koja štiti osnovna ljudska prava.
“Neophodan je otvoren, odgovoran dijalog koji će prethoditi saopštenjima kako bi se javnosti prenijela konkretna i usaglašena poruka, a posebno s obzirom na činjenicu da se suština saopštenja tiče prava na suđenje u razumnom roku, prava koje je temelj pravičnog postupka i minimum onoga što građani mogu očekivati od države. Kada se pravda čeka godinama, ona postaje nepravda”, naveo je Vukšić.
Dodaje Vukšić da ovo nije prvi slučaj da Vrhovni sud ne postupa po odlukama Ustavnog suda.
“Ustavni sud je zauzeo stav po kojemu Vrhovni sud mora da postupi, a za eventualno nepostupanje se treba naravno pokrenuti pitanje i pojedinačne odgovornosti”, kaže on.
Izvršna direktorica Akcije za ljudska prava Tea Gorjanc Prelević poručuje da ne bi trebalo da ima spora u tumačenju između najviših sudskih instanci.
“Mislimo da je najcjelishodnije, najkorisnije zapravo da se sudije koji u tim sporovima odlučuju nađu na jednom kolegijalnom stručnom sastanku i da razriješe sve dileme i tako spriječe da se takvo nejasno stanje nastavlja i da zapravo Ustavni sud onda ukine njihove odluke i vrati im na ponovno odlučivanje. To bi bilo najpraktičnije i najkorisnije za opšti interes građana koji čekaju pravdu od oba suda i bolje da dobiju odmah od Vrhovnog”, kazala je Gorjanc Prelević.
Podsjećamo i predsjednica Vrhovnog suda Valentina Pavličić saopštila je da odnosi između Ustavnog i Vrhovnog suda mogu biti tenzični, ali i da u suštini moraju biti partnerski jer od njihovog dijaloga zavisi stepen vladavine prava u Crnoj Gori.