CG Info
Magazin

Rodno zasnovano nasilje nad ženama putem interneta sve učestalije

Nedavni napadi na društvenim mrežama na građansku aktivistkinju Vanju Ćalović Marković, suprugu premijera, ali i poslanicu Jevrosimu Pejović, još jednom su naglasili problem govora mržnje na internetu. Šef nadležnog direktorata u Ministarstvu kulture i medija, Neđeljko Rudović, za Radio Crne Gore primjećuje da je reakcija javnosti ovoga puta bila snažna, jedinstvena i da je dala rezultate. Mila Radulović iz Društva profesionalnih novinara smatra, međutim, da crnogorsko društvo još nema odgovor na rodno zasnovano nasilje.

Reakcija javnosti na najnovije napade putem društvenih mreža bila je izuzetno snažna, kaže za Radio Crnu Goru Neđeljko Rudović iz Ministarstva kulture i medija.

“Reakcija je bila jedinstvena i imala je dobar rezultat. Profili sa kojih je na skaradan način napadnuta Vanja Ćalović više ne postoje“, istakao je on.

Takvo ponašanje je, prema njegovim riječima, strogo neprihvatljivo i mora se osuditi.

„Govor mržnje je suštinski prepoznat kao zagađivač javnog prostora koji može da ima dalekosežne posljedice. Mi kao društvo smo dužni da reagujemo. Ministarstvo kulture i medija je u svom akcionom planu za sprovođenje medijske strategije predvidjelo niz aktivnosti u tom pravcu. Jedna od njih je formiranje mreže za borbu protiv govora mržnje, dezinformacija i onlajn nasilja”, navodi on.

Mila Radulović, ispred Društva profesionalnih novinara Crne Gore, ističe da rodno zasnovano nasilje nad ženama nije rijetkost.

„U posljednje vrijeme veoma su česte situacije u kojima se žene aktivistkinje, posebno iz civilnog sektora i one čiji politički angažman nije po volji pojedincima, pokušavaju kompromitovati na taj način i omalovažiti njihov rad“, kaže ona.

Ukoliko tolerišemo ovakve slučajeve, naša budućnost će, nažalost, biti oblikovana u društvu u kojem je sve dopušteno, zaključuju naši sagovornici.

Povezani članci

Ovaj sajt koristi "kolačiće" da unapredi vaša kornička iskustva. Pretpostavljamo da je to "OK". Prihvati Pročitaj više