CG Info
Magazin

Tužioci ispituju imovinu 10 policajaca, životni stil još 19 „sumnjivih“ provjeravaju MUP i ASK

Crnogorska tužilaštva ispituju imovinu deset policajaca jer se ne poklapa sa njihovim zvaničnim primanjima, saopšteno je “Vijestima” iz Ministarstva unutrašnjih poslova.

Osim deset predmeta koji su pred tužiocima, životni stil policajaca neusklađen sa njihovim platama u još 19 slučajeva provjerava se u MUP-u, ali i Agenciji za sprječavanju korupcije (ASK).

“Od ukupnog broja formiranih predmeta – 29, 11 predmeta se nalazi u radu u Odjeljenju za antikorupciju, jedan predmet je u radu u saradnji sa Unutrašnjom kontrolom MUP-a, sedam predmeta se nalazi u radu sa Agencijom za sprečavanje korupcije (ASK), dok se u nadležnim tužilaštvima nalazi 10 predmeta”, naveli su iz MUP-a.

Načelnik Odjeljenja za antikorupciju Predrag Tanjević je tokom MANS-ove Međunarodne antikorupcijske konferencije u decembru saopštio da su u toku provjere u 12 predmeta zbog životnog stila službenika Uprave policije.

Pet mjeseci kasnije, iz MUP-a preciziraju da se u odnosu na jedan predmet koji je bio u radu u decembru nadležno tužilaštvo izjasnilo da nema elemenata krivičnog djela, za koje se gonjenje preduzima po službenoj dužnosti.

“U ostalim predmetima, službenici Odjeljenja za antikorupciju postupaju po instrukcijama i uputstvima nadležnog tužilaštva, preduzimajući mjere i radnje iz svoje nadležnosti…”, rekli su listu iz MUP-a.

Na pitanje da su li su od decembra prošle godine formirani novi predmeti protiv policijskih službenika zbog sumnje da njihovima imovina ne odgovara prijavljenim prihodima, iz MUP-a kažu da su “zaključno sa 31. 3. 2025. godine službenici Odjeljenja za antikorupciju su formirali još 17 novih predmeta protiv policijskih službenika zbog sumnje da njihovima imovina ne odgovara prijavljenim prihodima”. Ukupno ih je, naglašavaju, u radu trenutno 29.

Iz tog resora su istakli da dostavljanje bližih podataka ne bi bilo u skladu sa Pravilnikom o kontroli imovine, prihoda i životnog stila policijskih službenika.

“…Kojim je predviđeno da način vršenja kontrole nije dostupan za javnost, a predviđa i mjere zaštite podataka o ličnosti, u skladu sa Zakonom kojim se uređuje ova oblast”, kazali su “Vijestima”.

Tanjević je na antikorupcijskoj konferenciji u decembru kazao da je odjeljenje kojim rukovodi uvelo neke novine za razliku od Agencije za sprečavanje korupcije, pa su policijski službenici u obavezi da, osim prijave imovine i prihoda, prijave i nekretninu u kojoj žive čak iako se ne vodi na njihovo ime, ali i nepokretnosti čija vrijednost prelazi preko 5.000 eura.

On je tada naglasio i da neki službenici Uprave policije posjeduju više nekretnina i skupocjena vozila koja nisu opravdali izvještajem o prihodima, ali i najavio poređenje i uparivanje sa već postojećim imovinskim kartonima i bazama podataka drugih državnih organa…

U junu prošle godine na snagu je stupio Pravilnik o kontroli imovine i životnog stila policijskih službenika, kojim se policajci obavezuju da do kraja jula moraju prijaviti svoju, ali i imovinu i prihode članova porodice, kako bi Odjeljenje za antikorupciju MUP-a moglo da prati da li njihov životni stil odstupa od zvaničnog imovinskog stanja.

Po potrebi, tokom kontrole, to može biti zatraženo i za njihove rođake, prijatelje ili poslovne partnere, stoji u tom pravilniku.

Donošenjem Pravilnika je nakon više od deceniju ispoštovana obaveza iz Zakona o unutrašnjim poslova, koja predviđa kontrolu imovine policajaca. Činjenica da taj mehanizam nije postojao duže od deceniju dovela je do toga da se posljednjih godina više policijskih službenika i funkcionera nađu na optuženičkim klupama zbog sumnji u kriminalno udruživanje i korupciju.

Određeni broj optuženih policajaca je u bjekstvu, dok oni uhapšeni nude milionske garancije kako bi se branili sa slobode, što otvara sumnju u porijeklo njihove imovine.

Većina njih, prema zvaničnim podacima, živjela je od službeničkih plata, od kojih su teško mogli nagomilati toliko novca koliko nude za jemstva.

U januaru je ministar Šaranović kazao da je izvještaj o imovini i prihodima, Odjeljenju za antikorupciju dostavio 3.581 policijski službenik, dok 62 policijska službenika nijesu dostavila izvještaj u predviđenom roku.

Policajci, prema Pravilniku, moraju prijaviti i stvari čija vrijednost iznosi više od 5.000 eura – umjetnine, nakit, satove…, ali i stambeni prostor u kojem žive bez obzira na to da li su njegovi vlasnici.

Policajci i njihovi supružnici i djeca su u obavezi da prijave svu nepokretnu imovinu, kao i pokretni koja se registruje – automobile, plovne objekte, vazduhoplove. Moraju prijaviti ušteđevinu, depozite i kredite u bankama u zemlji i inostranstvu, zajmove, potraživanja, hartije od vrijednosti, vlasništvo u firmama.

Službenicima Odjeljenja za antikorupciju moraju dostaviti i podatke o visini mjesečne zarade, naknadama po osnovu članstva u radnim tijelima koje obrazuju državni i opštinski organi, prihode od naučne, nastavne, kulturne, sportske djelatnosti, po osnovu autorskih i srodnih prava, ali i drugog posla, aktivnosti, rente ili drugih izvora. Iste podatke policijski službenik mora dostaviti za bračnog, odnosno vanbračnog supružnika i djecu koja žive u zajedničkom domaćinstvu.

“Policijski službenik dostavlja izvještaj u roku od 30 dana od dana zasnivanja radnog odnosa, prema stanju na dan zasnivanja radnog odnosa, jednom godišnje, a najkasnije do kraja jula tekuće za prethodnu godinu”, stoji u Pravilniku, prenose „Vijesti“.

Izvor: Vijesti

Povezani članci

Ovaj sajt koristi "kolačiće" da unapredi vaša kornička iskustva. Pretpostavljamo da je to "OK". Prihvati Pročitaj više