Policija je u pretresima na četiri lokacije na sjeveru i jugu oduzela 12 komada oružja. Od početka godine dobrovoljno je predato više od tri i po hiljade komada. Ipak, da Zakon o oružju treba što prije donijeti smatra krimiinolog Velimir Rakočević. Apeluje na nadležne da se dodatno kotrolišu i oni koji imaju dozvolu.
U dva dana imamo dva zločina u kojima je korišćeno vatreno oružje. I teorija i praksa to prepoznaju kao imitaciju, iako je svaki zločin, kako tvrdi kriminolog Velimir Rakočević, odgovor na specifičnu situaciju ličnosti.
“Svako nasilje, pogotovo najteži oblik nasilja, agresije, kao što je ubistvo, ukoliko nema adekvatan odgovor ili ukoliko sankcija izostane, obavezno vodi u imitaciju. I to je učenje po modelu, dakle, usvajanja tih nasilničkih obrazaca i tzv. transgeneracijsko nasilje, bilo da je lice aktivno ili pasivno izloženo nasilju”, kaže Rakočević.
Lančani zločini se dešavaju, kaže Rakočević, tamo gdje je vatreno oružje lako dostupno. U Croj Gori je sve su prilike, naoružani mnogi, samo je pitanje ko posejeduje oružni list, a ko ne. No, nijedna opcija, poručuje Rakočević nije dobra. Pokušji države da smanji naoružanje su dobar potez.
“Ove aktivnosti, preventivno-represivne, one i te kako mogu doprineti smanjenju pre svega nelegalnog oružja, a samim tim i smanjenju zloupotreba. Međutim, on ne može se u potpunosti iskorijeniti i u tom smislu je to, možemo slobodno reći, planetarni problem”, dodao je on.
A kako planetarni problem ne bi dodatno eskalirao Rakočević pozdravlja nova zakonska rješenja.
“I kod onih osoba koje imaju legalne papire za posedovanje oružja, treba da se vrše učestale kontrole. A naročito ukoliko postoje, recimo, i neki najmanji konflikti, pogotovo ukoliko postoje konflikti u porodici, ukoliko postoji bilo koji oblik nasilja, država mora brzo reagovati”, naveo je.
Poželjna rekacija bi, zaključuje Rakočević, bila da se oružje što prije oduzme.
Podsjetimo, prema podacima policije, građani su od početka godine dobrovoljno predali više od tri i po hiljade komada oružja.