Nakon što je potvrđeno da će renomirani investitor Mohamed Alabar preusmjeriti interesovanje ka sjeveru zemlje, opštine ovog dijela Crne Gore brzo su reagovale, iskazujući spremnost da kroz konkretne projekte privuku ulaganja koja bi donijela razvoj, nova radna mjesta i podstakla ekonomski rast.
Predsjednici sjevernih opština ističu da su otvoreni za dolazak Alabara, ali i svih drugih ozbiljnih i odgovarajućih investitora, uz uslov da se svi projekti realizuju potpuno transparentno, u skladu sa zakonima i u interesu lokalnih zajednica i građana.
Prilika za održivi razvoj
Kroz ponuđene projekte u oblasti turizma, energetike i infrastrukture, lokalne samouprave žele da iskoriste priliku da sjever Crne Gore postane nova atraktivna investiciona destinacija. Pojedine opštine, poput Berana i Gusinja, već su pripremile konkretne projektne prijedloge i dostavile ih Alabarovom timu, u nadi da će to biti važan korak ka održivom razvoju ovog regiona.
Potpisivanjem i ratifikacijom sporazuma o saradnji između Crne Gore i Ujedinjenih Arapskih Emirata u oblasti turizma i investicija, stvorene su pretpostavke za dolazak ozbiljnih investitora, a javnost je sa nestrpljenjem iščekivala prve konkretne poteze. Kako Pobjeda saznaje, prvi koraci dolaze upravo iz kancelarije Mohameda Alabara, osnivača kompanije Emaar i jednog od najuticajnijih investitora sa Bliskog istoka.
I dok su prethodno planirana ulaganja bila fokusirana na Ulcinj, sada je jasno da će Alabar investicione planove preusmjeriti ka sjeveru, sa posebnim interesovanjem za područja Jelovice, Bjelasice i Hajle.
Izvori bliski kompaniji Eagle Hills potvrdili su Pobjedi da se već razrađuju idejna rješenja za više lokacija na sjeveru, dok je Ulcinj, nakon nesuglasica sa lokalnom administracijom i negativne kampanje, isključen iz daljih planova, što je Alabarov tim protumačio kao signal za promjenu strategije.
Predsjednik opštine Rožaje Rahman Husović, kazao je Pobjedi da su na sastanku kod premijera Spajića saopštili da su sve opštine na sjeveru otvorene za svaku dobronamjernu investiciju, u skladu sa zakonom i jasno definisanim pravilima.
“Prema svakom investitoru ćemo se odnositi jednako, zahtijevajući da budu ozbiljni, odgovorni i renomirani. Dakle, nema nikakvih prepreka za ulaganja, ukoliko su uslovi ispunjeni. Nama su takve investicije veoma potrebne, bez obzira da li dolaze od gospodina Alabara ili bilo kog drugog investitora. Najvažnije je da se procedura sprovede kroz javan poziv i da svi zainteresovani imaju priliku da učestvuju, potpuno transparentno i poštujući lokalne propise”, poručio je Husović dodajući da lokalne zajednice poput njihove nemaju dovoljne kapacitete da same realizuju velike projekte.
“Ukoliko država ili Vlada mogu da ubrzaju ove procese, to bi bilo idealno. Ako ne, otvoreni smo da privatni investitori, uz saglasnost Skupštine opštine i u skladu sa važećim pravilima, realizuju projekte od interesa za zajednicu. Insistiraću na potpunoj transparentnosti – bez toga neću dati podršku nijednom projektu. Sve mora biti od koristi za lokalnu zajednicu, građane Rožaja i državu. Vjerujem da bi ovakve investicije znatno doprinijele otvaranju novih radnih mjesta, zadržavanju stanovništva i stvaranju uslova da ljudi rade i žive u svom gradu, umjesto da odlaze u inostranstvo”, zaključuje Husović.
Predsjednik opštine Gusinje Sanel Balić u razgovoru za Pobjedu kazao je da su već ponudili određene lokacije i da su otvoreni za dolazak investitora.
“Ne znam konkretno da li su najavljene investicije povezane sa gospodinom Alabarom. Znam da su postojale određene ponude i zahtjevi vezani za mogućnosti ulaganja, te da smo ponudili određene lokacije za potencijalne investitore. Naravno da smo otvoreni za dolazak investicija u Gusinje, bez obzira na to da li dolaze od gospodina Alabara ili nekog drugog investitora. Nama su tražene lokacije za ulaganja u okviru većih razvojnih inicijativa”, kazao je Balić dodajući da bi im takva ulaganja mnogo značila, jer se radi o ozbiljnim i velikim projektima.
Projekti koji bi razvili opštine
“Hoće li se ti projekti realizovati upravo kod nas ili na nekoj drugoj lokaciji, zavisi od odluka investitora. U svakom slučaju, već 20 godina čekamo ozbiljne investicije i spremni smo da podržimo svaki projekat koji može doprinijeti razvoju naše opštine”, poručio je Balić.
Predsjednik opštine Šavnik Jugoslav Jakić kazao je Pobjedi da je bio već na sastanku kod premijera u vezi sa investicijama zajedno s predsjednicima ostalih sjevernih opština, gdje je predstavio ideje koje smatra vrijednim za ulaganja u Šavnik.
Jugoslav Jakić (Foto: RTCG)
“Kasnije smo te prijedloge i formalizovali kroz dopis nadležnom ministarstvu. Fokusirali smo se na projekte iz oblasti energetike i turizma, a ukoliko bude zainteresovanih investitora, spremni smo da zajedno razmotrimo mogućnosti realizacije tih projekata. Smatramo da je važno da cijeli proces bude potpuno transparentan, da ima jasno definisane rokove i da se realizuje u što kraćem periodu. U inicijalnom dokumentu smo već naveli naše prioritete, a ukoliko dođe do interesovanja, bilo ovog ili nekog drugog investitora, sješćemo i precizirati naše zahtjeve i očekivanja od predviđenih investicija”, poručio je Jakić.
Predsjednik opštine Berane Đole Lutovac kazao je Pobjedi da sa velikim zadovoljstvom pozdravlja najavu dolaska gospodina Alabara na sjever.
“Smatramo da interesovanje tako renomiranog investitora predstavlja snažan signal o rastućem potencijalu našeg regiona i potvrdu da se sjever Crne Gore sve više prepoznaje kao prostor sa značajnim razvojnim mogućnostima. Vjerujemo da će dolazak gospodina Alabara dodatno podstaći interesovanje investitora i otvoriti nova poglavlja u ekonomskom i turističkom razvoju cijelog sjevera. Bez sumnje, smatramo da bi investicija takvog formata imala višestruki značaj za opštinu Berane. Pored direktnog ekonomskog efekta i otvaranja novih radnih mjesta, ovakva investicija bi doprinijela snažnijoj valorizaciji prirodnih, turističkih i infrastrukturnih potencijala naše opštine”, kazao je Lutovac.
Lutovac (Foto: TVCG)
Ističe da je u tom kontekstu, Opština Berane već pripremila projektni prijedlog ,,Jelovica Luxury Retreat“, koji je dostavljen timu gospodina Alabara, s ciljem da predstave jedinstvene razvojne šanse koje opština nudi.
“Nadamo se da će ovaj korak predstavljati važan zamajac za budući održivi razvoj Berana i šire regije”, poručio je Lutovac.
Predsjednik opštine Bijelo Polje Petar Smolović, poručio je za Pobjedu da su renomirani investitori poput Alabara dobrodošli, ali da je neophodno da prethodno bude uspostavljen kvalitetan dijalog unutar lokalnih zajednica i na državnom nivou.
“Kao i svaki ozbiljan investitor, Alabar je dobrodošao u Bijelo Polje i na sjever Crne Gore. Vjerujem da zajedničkim razgovorima možemo uskladiti želje investitora sa našim potencijalima i interesima lokalne zajednice”, istakao je Smolović.
On je naglasio da je cilj svake ozbiljne investicije valorizacija prirodnih i ljudskih resursa opštine Bijelo Polje i sjevera u cjelini, posebno ističući potencijal planinskog masiva Bjelasice koji obuhvata pet opština.
“Svaki međunarodni sporazum trebalo bi prethodno usaglasiti sa lokalnim zajednicama, a potom kroz transparentnu javnu raspravu postići što širi konsenzus među svim zainteresovanim stranama, na lokalnom i državnom nivou. Time ćemo pokazati da smo ozbiljna država i atraktivna investiciona destinacija koja djeluje konzistentno i odgovorno na zahtjevnom međunarodnom tržištu”, poručio je Smolović.
Predsjednik bjelopoljske opštine istakao je i važnost efikasne javne uprave, uz poštovanje zakonskih procedura, kako bi se omogućilo ravnopravno tretiranje svih potencijalnih investitora.
“Strateški investitori očekuju brzu i efikasnu administraciju, ali to mora biti jasno i transparentno definisano prema javnosti. Sve investitore treba posmatrati jednako, staviti ih u istu startnu poziciju, kako bi opštine i država ostvarile maksimalne benefite koji su u datom trenutku tržišno mogući i međunarodno konkurentni”, naveo je Smolović.
Neopravdano zaboravljeni
Iako smatra da je bespredmetno komentarisati već usvojene sporazume, Smolović je poručio da je pitanje njihove pune implementacije otvoreno, te da je Bijelo Polje spremno da, ukoliko investitor iskaže interesovanje za projekte na sjeveru, ozbiljno sagleda sve moguće benefite, uz konsultacije sa građanima.
Smolović (Foto: Opština Bijelo Polje)
Predsjednik opštine Žabljak Radoš Žugić kazao je medijima da je sjever Crne Gore region koji je godinama neopravdano zapostavljen, iako raspolaže većinom prirodnih resursa naše zemlje.
“Pozdravljamo interesovanje investitora koji bi mogli dati novi razvojni zamah na ovom području. Opština Žabljak svakako sa zadovoljstvom prihvata svakog investitora koji je spreman da uloži svoj kapital u održive projekte, koji su zasnovani na principima održivog razvoja i ne ugrožavaju životnu sredinu i posebno zaštićena područja”, rekao je Žugić.
Žugić (Foto: RTCG )
On je dodao da je razvoj elitnog turizma budućnost Žabljaka i da su zato spremni da stvaraju uslove da do toga i dođe.
Dok Alabarov tim razmatra više lokacija na sjeveru Crne Gore, Jelovica se izdvaja kao projekat sa najvećim potencijalom, promovišući Berane kao zelenu destinaciju visokih ekoloških standarda. Bjelasica, sa već razvijenom infrastrukturom, i Hajla, kao netaknuta planina spremna za održivi razvoj, dodatno potvrđuju da sjever Crne Gore postaje novo investiciono središte.
Predstojeća posjeta predsjednika sjevernih opština Dubaiju biće ključna za dalje konkretizovanje ideja i predstavljanje projekata.
Kako ističu lokalni funkcioneri, sjever nudi čistu zemlju, stabilnu administraciju i spremnost za razvoj, a od investitora očekuje partnerstvo zasnovano na obostranom interesu i dugoročnoj održivosti.
Ponuda potencijalnih projekata
Dok je fokus javnosti bio usmjeren ka primorju, Alabarov tim je pažljivo pripremao teren na sjeveru. Prema informacijama iz Ministarstva za javne radove, gotovo sve sjeverne opštine – Berane, Žabljak, Plav, Mojkovac, Bijelo Polje, Rožaje, Kolašin, Andrijevica, Gusinje, Petnjica i Šavnik – dostavile su konkretne prijedloge investitorima. Riječ je o projektima koji uključuju izgradnju ski-centara, hotela visoke kategorije, luksuznih eko naselja, revitalizaciju istorijskih lokaliteta, razvoj seoskog turizma i obnovljivih izvora energije, a u koje je Pobjeda imala uvid.
Prijedlozi opština
OPŠTINA ŽABLJAK: Razvoj i izgradnja dva skijališta sa međusobnim povezivanjem gondolama; razvoj turističkog kompleksa na lokalitetu Gorske oči; izgradnja hotela u blizini skijališta Savin kuk
OPŠTINA BERANE: „Jelovica Luxury Retreat“ – projekat na lokalitetu Jelovica – Bjelasica; Aerodrom Berane
OPŠTINA ROŽAJE: Ski-centar „Hajla-Štedim“
OPŠTINA PLAV: Planina Bogićevica – lokacija za veliki turistički projekat
OPŠTINA MOJKOVAC: Planina Bjelasica – razvoj skijališta i turističkih kompleksa; Obnova srednjovjekovnog grada Brskovo
OPŠTINA BIJELO POLJE: Đalovića pećina; Planina Bjelasica – povezivanje više skijališta između tri opštine
OPŠTINA KOLAŠIN: Planina Bjelasica – razvoj turističkog kompleksa i skijališta
OPŠTINA PETNJICA: Zemljište za organsku poljoprivredu; Radmanska klisura – sportsko-turistički sadržaji i arheološko-avanturistički park; Seoski turizam, izgradnja zdravstvenih i rehabilitacionih centara; Obnovljivi izvori energije – solarne elektrane
OPŠTINA ANDRIJEVICA: Projekat Jelovica; Izgradnja gondola, žičara i ski-staza na strani Bjelasice
OPŠTINA GUSINJE: Turistički kompleksi i hoteli na teritoriji katuna Koljenovića (startna pozicija panoramske gondole prema planini Bor); Duž obale rijeke Ljuče – izgradnja novog grada i hotelskih kompleksa („Gusinje na vodi“); Na obali rijeke Vruje – izgradnja hotelskih turističkih kompleksa; Na obali rijeke Grlje – izgradnja hotelskih turističkih kompleksa
OPŠTINA ŠAVNIK: Energija vjetra – izgradnja vjetroparkova; Turistički rizort „Pošćenje“
Aleksandar Grgurović (Foto: PES )
I Danilovgrad želi investicije u skladu sa zakonima i važećim pravilima
Predsjednik opštine Danilovgrad Aleksandar Grgurović, izjavio je da ta opština sa velikim interesovanjem prati najavu dolaska investicija.
“Opština Danilovgrad posjeduje značajne prirodne i infrastrukturne potencijale koje smo spremni da stavimo u funkciju održivog razvoja. Svaka ozbiljna investicija, naročito u oblasti turizma, poljoprivrede i energetike, doprinijela bi ekonomskom jačanju naše lokalne zajednice i otvaranju novih radnih mjesta. Spremni smo da predstavimo naše projekte i razvojne planove i vjerujemo da će u narednom periodu Danilovgrad biti sve privlačniji investitorima koji prepoznaju potencijal za dugoročni uspjeh”, kazao je Grgurović dodajući da će svaki investicioni proces biti sproveden potpuno transparentno, u skladu sa važećim zakonima i pravilima, uz zaštitu interesa građana i lokalne zajednice.
Komnenović: Investicije dobrodošle ako se poklope sa interesima stanovništva
Investicije su dobrodošle, kao i svi potencijalni investitori, ali njihove vizije i planovi moraju da se poklope sa interesima mještana i gradova u kojima se realizuje, saopštio je predsjednik opštine Tivat, Željko Komnenović.
„Bez interakcije sa lokalnom upravom, mještanima i lokalnom zajednicom uopšte, investicija je besmislena i gubi na svom pozitivnom uticaju“, rekao je Komnenović u intervjuu Pobjedi.
On je, komentarišući nedavno zaključene sporazume o ekonomskoj i saradnji u turizmu i razvoju nekretnina sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima (UAE), a imajući u vidu uspjeh Porto Montenegra, rekao da su vrijednosti i standardi koje je taj projekat donio Tivtu neupitni.
„To niko ne želi i ne može da ospori. Mi smo se kao neko ko upravlja procesima u lokalnoj upravi, u kontekstu te priče, borili za interese mještana i grada, ne želeći da umanjimo značaj investitora i njegovog investicionog potencijala. Sada mogu reći da sa njim imamo najbolji mogući odnos, iako imamo naslijeđenih problema u vezi sa odlukama iz prethodnog perioda, koje su donošene ad hoc“, naveo je Komnnović.
On je dodao da oni ni dan-danas ne uspijevju da riješe administrativne i pravne probleme koji su posljedica tih odluka.
Komnenović je na pitanje da navede ključne faktore koji su omogućili da budžet Opštine Tivat za ovu godinu dostigne rekordnih 33 miliona eura, odgovorio ta jedinica lokalne samouprave godinama unazad ima stabilan budžet sa tendencijom rasta na godišnjem nivou.
„Mi smo u prošloj godini imali primitke od 31,46 miliona eura, što je bilo na nivou 107 odsto planiranih. Sopstveni prihodi su iznosili skoro 20 miliona eura, od čega je porez na nepokretnosti 8,5 miliona, na promet nepokretnosti 2,8 miliona, a naknada za komunalno opremanje 4,3 miliona eura“, precizirao je Komnenović.
Komnenović (Foto: RTCG)
On je naveo i da Tivćani važe za redovne i uredne platiše poreza.
„To nam omogućava da stvaramo realne projekcije, a novac usmjeravamo tamo gdje je najneophodnije. U ovom trenutku, to je gradska infrastruktura – saobraćajna, vodovodna i kanalizaciona, obrazovna i sportska“, kazao je Komnenović.
On je najavio da će Opština ove godine u projektovanje, izgradnju i stvaranje drugih preduslova za gradnju nove komunalne infrastrukture i javnih objekata, uložiti više od 22 miliona eura, što je, između ostalog, definisano Programom uređenja prostora za ovu godinu. Samo kapitalni dio budžeta iznosi 16 miliona eura.
„Više od devet miliona EUR usmjereno je u jačanje kanalizacionog i vodovodnog sistema. Znatan dio tih radova Opština finansira samostalno, dok se dio finansira iz kredita KfW banke. Za rješavanje brojnih imovinskih pitanja koja prate realizaciju kapitalnih projekata izdvojeno je dva miliona eura“, saopštio je Komnenović.
U izgradnju lokalnih saobraćajnica biće uloženo 4,46 miliona eura, kako bi se spremno ušlo u izgradnju bulevara kroz Tivat.
„Očekuje nas nastavak ulaganja u obalno šetalište na Belanima, a opredijelili smo i oko 400 hiljada za uspostavljanje sidrišta i marine za komunalne vezove na Seljanovu. U planu je izgradnja multifunkcionalne sportske dvorane u Donjoj Lastvi i balon sale kod Doma zdravlja. Za radove na kuli kompleksa Buća Luković i parterno uređenje pripadajućeg dvorišnog prostora planirano je 156 hiljada eura“, rekao je Komnenović.
On je na pitanje u kojoj je fazi trenutno izgradnja bulevara Jaz – Tivat, odgovorio da je ovih dana završena dionica od Aerodroma Tivat do kružnog toka ka Kotoru.
„Pomno pratimo taj projekat Uprave za saobraćaj, od velikog značaja za odvijanje drumskog saobraćaja u ovom dijelu crnogorskog primorja. Rok za završetak radova je januar naredne godine, a do kraja mjeseca se očekuje završetak 5,5 kilometara duge trase od Aerodroma Tivat do skretanja za Bigovu“, objasnio je Komnenović.
On je najavio i da će se radovi nastaviti tokom ljeta.
„Mnogi zaboravljaju da će u trup budućeg bulevara biti položene nove cijevi za vodosnabdijevanje ovog dijela primorja“, rekao je Komnenović.
On je dodao da je važno da se kvalitetno riješi pristup tivatskom aerodromu.
„Pred nama je izgradnja dijela trase od Aerodroma do kružnog toka u Gradiošnici. Ova „nulta faza“, kako je nazivamo, ujedno je i početak budućeg bulevara kroz Tivat“, saopštio je Komnenović.
“Herceg Novi otvoren za investicije uz transparentnost i pristanak lokalne zajednice”
Herceg Novi je otvoren za investicije, ali ne pod bilo kojim uslovima i ne po nečijoj slobodnoj volji, saopštio je za Portal RTCG predsjednik opštine Herceg Novi Stevan Katić, odgovarajući na pitanje da li je ta opština spremna za investicije koje su najavljene kroz sporazum sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima (UAE).
“Kada je riječ o eventualnim investicijama na području Herceg Novog, ističemo veliki potencijal Luštice koja je značajna za Herceg Novi, a shodno planskoj dokumentaciji tu su planirani turistički rizorti visoke kategorije gdje bi država mogla da uđe u aranžmane sa inostranim investitorima”, istakao je Katić.
Prema njegovim riječima, interesovanje je još ranije iskazao jedan od prestižnih svjetskih lanaca hotela, što je, kaže, potvrda izuzetnog potencijala ovog prostora.
“Projekat Monte Rose je opet otvoren za ulaganje jer je bivši zakupac odustao. Imamo još nekoliko lokacija gdje su planirani turistički kompleksi, ali samo pod uslovom da sve bude transparentno i u dogovoru sa lokalnom zajednicom. Nažalost, čitav taj prostor Luštice je u pojasu morskog dobra, vlasnik imovine je država i opštine nemaju mogućnost raspolaganja, stoga je država ta koja daje u zakup ili prodaje”, istakao je Katić.
Katić (Foto: Opština Herceg Novi)
Za naš portal Katić je kazao da imaju projekat koji se realizuje sa investitorom iz UAE, a to je brodogradilište u Bijeloj. Koncesije je, kaže, izdala ondašnja Vlada, i za sada se taj projekat odvija kako treb. Posao se, kaže Katić, kompletira, počeo je remont jahti i stvaranje mogućnosti za eventualnu proizvodnju plovila. Uposlen je, dodaje, i određeni broj radnika.
“Pratimo realizaciju i vidjećemo kako će posao biti završen, ali za sada ide uzlaznom putanjom. Dakle, Herceg Novi je otvoren za investicije, ali ne pod bilo kojim uslovima i ne po nečijoj slobodnoj volji. Sasvim je normalno da svako od nas želi da se naš grad razvija, ali investicije je moguće realizovati samo sa strateškim, kredibilnim partnerima, u transparentnim javnim postupcima, nakon sagledavanja situacije iz više uglova i uz mišljenje i kompromis sa lokalnom zajednicom. Ne možemo nekome dodjeljivati lokaciju na osnovu sporazuma nego javnog postupka jer će tako biti moguće da se takmiče najbolji, a najbolja ponuda da bude odabrana”, zaključuje Katić.
Izvor: RTCG