CG Info
Politika

Transparentni procesi uz prisustvo međunarodnih partnera doprinose Strategiji za borbu protiv korupcije

Strategija za borbu protiv korupcije usvojena 2024. godine, koju Crna Gora nije imala od 2014. godine, ukazivala je na ozbiljan nedostatak i odsustvo volje za prevenciju korupcije, poručio je predsjednik Vlade i predsjednik Nacionalnog savjeta za borbu protiv korupcije, Momo Koprivica.

 (Foto: gov.me)

U okviru zajedničkog projekta koji sprovode UNODC i Regionalna antikorupcijska inicijativa (RAI) – „Jugoistočna Evropa – Zajedno protiv korupcije“ (SEE-TAC), planirane su aktivnosti koje se odnose na Strategiju za borbu protiv korupcije. U tom kontekstu u Podgorici je, u saradnji sa Kabinetom potpredsednika Vlade za politički sistem, pravosuđe i antikorupciju, održan okrugli sto.

Glavna tema događaja bila je implementacija Strategije, izazovi u sprovođenju mera i aktivnosti, kao i unapređenje međuinstitucionalne koordinacije.

Kako su naveli u saopštenju, akcentovana je važnost jačanja dijaloga između institucija, sagledavanja trenutnog stanja antikorupcijskih mjera i institucionalnih obaveza predviđenih Strategijom, kao i identifikacija izazova u njenom sprovođenju. Događaj je sproveden uz podršku programa SEE-TAC II, godinu nakon usvajanja Nacionalne strategije za borbu protiv korupcije.

Koprivica je imao je uvodnu riječ, u okviru koje je upoznao učesnike sastanka sa aktivnostima Savjeta. Naveo je da je Strategija za borbu protiv korupcije usvojena 2024. godine, koju Crna Gora nije imala od 2014. godine, što je ukazivalo na ozbiljan nedostatak i odsustvo volje za prevenciju korupcije.

Koprivica je naveo da je usvojena Strategija bila dio obaveza od značaja za dobijanje pozitivnog IBAR-a, ali i za sprečavanje korupcije, kao sveobuhvatan dokument, koji uspostavlja širok opseg obaveza – od regulisanja Slobodnih zona do igara na sreću.

Na sastanku je, u okviru prve sesije, učeše imao koordinator Operativnog tima za praćenje sprovođenja Strategije za borbu protiv korupcije Vladan Raičević, koji je upoznao prisutne sa stepenom realizacije mjera koje proizilaze iz Akcionog plana 2024-2025. Učesnici su imali priliku da se upoznaju sa radom Operativnog tima, kao i trenutnom dinamikom i izazovima u realizaciji mjera, koje su ključni uslov za realizaciju operativnih ciljeva propisanih Strategijom za borbu protiv korupcije.

Istakao je važnost snažne koordinacije između institucija koje imaju svoje predstavnike u Operativnom timu, kako bi se u maksimalnom procentu realizovale pomenute obaveze. Takođe, iznio je uvjerenje da će do kraja izvještajnog perioda, vezanog za dvogodišnji Akcioni plan, crnogorska i međunarodna javnost svjedočiti ogromnom procentu sprovedjenja najvažnijeg strateškog dokumenta, koji je ključni preduslov za zatvaranje poglavlja 23 i 24, čime će Crna Gora uspješno privesti kraju obaveze koje proizilaze iz EU agende.

Koordinator Operativnog tima je zahvalio međunarodnim partnerima, pogotovo Programskoj kancelariji Savjeta Evrope u Podgorici, koja sa svojim ekspertima pruža stručnu podršku u radu Operativnog tima, kao i Kancelariji Ujedinjenih nacija za drogu i kriminal (UNODC), koja pruža pomoć u kvalitetu sprovođenja Strategije za borbu protiv korupcije.

Raičević je, ujedno, pozvao sve institucije sistema da se u punom kapacitetu uključe u realizaciju obaveza koje su propisane Akcionim planom Strategije, te naglasio da je nacionalni strateški dokument ključ za ulazak Crne Gore u društvo razvijenih evropskih zemalja.

Cilj održanog sastanka je kontinuirano usmjeravanje na kvalitetno sprovođenje sveobuhvatnog i transparentnog procesa, koji uključuje predstavnike javnog i privatnog sektora, nevladinih organizacija, kao i relevantnih međunarodnih partnera prisutnih u Crnoj Gori.

Povezani članci

Ovaj sajt koristi "kolačiće" da unapredi vaša kornička iskustva. Pretpostavljamo da je to "OK". Prihvati Pročitaj više