U okviru Nacrta Državnog plana upravljanja otpadom 2025–2029. nije donijeta konačna odluka o izboru lokacije za skladištenje istorijskog opasnog otpada, a lokacija bivšeg KAP-a je pomenuta isključivo kao jedna od potencijalnih opcija, u cilju razmatranja svih mogućnosti, bez prejudiciranja bilo kakvog konačnog rješenja,saopšteno je iz Ministarstva ekologije.
Njihova reakcija uslijedila je na izjave predstavnika Opstine Zeta koju su prije dva dana saopštili da nece dozvoliti da se na prostoru bazena crvenog mulja skladišti opasni otpad.
“Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera izražava puno uvažavanje prema svakoj iskrenoj zabrinutosti, posebno građana, u vezi sa pitanjem skladištenja istorijskog opasnog otpada na prostoru bivšeg KAP-a. Upravo na temelju toga, voljni smo da razjasnimo kontekst u kom treba posmatrati i reakciju predstavnika Opštine Zeta”, kaže se u saopštenju.
Iz Ministarstva napominju da svako buduće rješenje, bez obzira na lokaciju, mora biti prije svega predmet procjene uticaja na životnu sredinu (EIA), u skladu sa važećim zakonodavstvom Crne Gore i međunarodnim standardima.
“”U tom procesu, obavezne su i javne konsultacije sa lokalnom zajednicom i svim zainteresovanim stranama, prije donošenja bilo kakve odluke”, kažu iz ministarstva.
Poručuju da je javna rasprava o nacrtu Državnog plana upravljanja otpadom trajala od 20. marta do 10. aprila 2025. godine, te da je postupak bio u potpunosti transparentan, dokument dostupan javnosti i svima koje je interesovao.
“Tokom perioda trajanja javne rasprave održan je i okrugli sto, na kojem su bili prisutni predstavnici opština, nevladinih organizacija i građani. Ministarstvo o Nacrtu Državnog plana za upravljanje otpadom u javnosti komunicira već mjesecima, najavljujući njegovo usvajanje, konsultujući zainteresovana lica, te je nivo razmatranja ovog dokumenta u javnom diskursu na najvišoj razini. U tom smjeru djelovali smo i kada su blagovremeno ispunjene sve zakonske obaveze u pogledu informisanja i uključivanja zainteresovane javnosti. Razumijemo da pojedini akteri možda nijesu na vrijeme u potpunosti sagledali značaj ovog strateškog dokumenta ili nijesu uspjeli da se blagovremeno uključe u proces. S tim u vezi, važno je naglasiti da je proces bio transparentan i otvoren za učešće svih zainteresovanih strana, te ne možemo snositi odgovornost za eventualno kašnjenje u uključivanju u pitanja od zajedničkog značaja”, kažu iz ministarstva.