Država više nema zakonskih mogućnosti da pomaže Crnogorskoj plovidbi, te zbog toga je i predloženo da ta kompanija proda svoja dva broda i pokuša da spriječi njihovo “hapšenje” u nekoj od svjetskih luka, saopšteno je iz Ministarstva pomorstva.
Brod Kotor, kako kažu, više od 20 dana zarobljen je u luci Savana i nije u stanju sposobnosti za plovidbu zbog niza iznenadnih otkaza opreme, kvarova i grešaka posade i menadzmenta.
“Svakodnevno se nagomilavaju enormni troškovi koji već prijete da kroz kratak naredni period premaše vrijednost broda, a Crnogorska plovidba nema novca da izmiri trenutna dugovanja, zbog čega su advokati društva „Moran“ pokrenuli postupak „hapšenja“ broda i trenutno sprječavaju njegovo isplovljavanje iz luke Savana. „Hapšenje“ bi u krajnjem dovelo do prodaje broda na licitaciji i izvjesno prodaji u bescijenje za visinu ukupnih potraživanja, gdje bi nastao višemilionski gubitak”, ističu u saopštenju.
Situacija sa brodom Kotor, kažu, negativno utiče na status drugog broda ove kompanije, 21. maj, koji se takođe nalazi u veoma lošem stanju.
“Odluka o prodaji je bolna, ali jedina razumna opcija kako bi se brod prodao po tržišnim uslovima, namirili povjerioci i ostatak novca vratio u državni budžet”, zaključuju u saopštenju.
Crnogorska plovidba duguje državi više od 37 miliona eura, a bilo koji novi vid finansijske pomoći toj kompaniji bio bi suprotan Zakonu o kontroli državne pomoći. Trenutna nelikvidnost Crnogorske plovidbe onemogućava isplatu bilo kakve obaveze ili bilo kog povjerioca.