Agencija za sprečavanje korupcije (ASK) trebalo bi narednih dana da donese odluku u predmetu “Satovi”, koji se odnosi na imovinu bivšeg predsjednika države i nekadašnjeg prvog čovjeka Demokratske partije socijalista (DPS) Mila Đukanovića.
Tu informaciju potvrdio je juče u emisiji “Link” na RTCG predsjednik Savjeta ASK-a Pavle Ćupić.
“Mi smo na pretprošloj sjednici Savjeta razmatrali baš ta pitanja koja se tiču predmeta koji se, da kažem, nalaze u fiokama, o njima dugo nije odlučeno. Donijeli smo zaključak i obavezali rokom v.d. direktora Agencije da mora da donese odluke u tim predmetima”, naveo je Ćupić.
On je naveo da je čelniku agencije sugerisano da se u roku od 15 dana upozna sa predmetima i donese odluke.
“Mi stvarno želimo da sklonimo tu hipoteku sa sebe, ne samo kada je riječ o Đukanoviću, već i o svim predmetima koji se tamo nalaze, nezavisno od toga je li riječ o bivšim ili aktuelnim funkcionerima. Moraju da se donose odluke, kakve god bile. Ne želim da prejudiciram bilo šta. Mi sebi više ne smijemo da dozvolimo da se na određene odluke čeka po dvije ili tri godine”, rekao je Ćupić.
On je apelovao na vršioca dužnosti direktora agencije da donosi odluke u svim predmetima.
“Bez odlaganja da pristupi rješavanju u konkretnim slučajevima i upozna javnost sa odlukama. Jer je jedna od stvari koje smo obećali javnosti kada smo stupili na funkcije da nema zaštićenih, da nema funkcionera kojima će se gledati kroz prste, već sve treba da bude transparentno a da se sve zaostale stvari moraju rješavati. Kao i da vezano za sve što nije donijeto u skladu sa zakonom, takve se odluke moraju stavljati van snage. Bez obzira o kome se radi, da li o aktivnim ili bivšim funkcionerima, agencija mora dokazati da je nezavisna u svom radu. Sada je u rukama v.d. direktora agencije da preduzme korake i rješava ove predmete”, kazao je Ćupić.
Odavno je istekao rok koji je bivši menadžment Agencije za sprečavanje korupcije najavio za odluku o tome da li je bivši predsjednik države Đukanović zakonito stekao vrlo vrijednu kolekciju satova. Na sjednici Odbora za antikorupciju, održanoj 20. marta ove godine, nekadašanja direktorka ASK-a Jelena Perović kazala je tom prilikom da će Agencija u “narednih 20-ak dana” donijeti odluku o Đukanovićevoj vrijednoj kolekciji satova.
Ipak, iz ASK-a se više po tom pitanju niko nije oglašavao. Perović je u međuvremenu uhapšena zbog optužbi za zloupotrebe, a kasnije je i razriješena.
Perović je na pomenutoj sjednici Odbora za antikorupciju kazala da je postupak vezano za satove u završnoj fazi, te da će odluka biti donijeta “u narednih 20 dana, u zavisnosti od obaveza Agencije”. To pitanje na skupštinskom odboru pokrenuo je tadašnji poslanik ZBCG Milun Zogović, navodeći da se stiče utisak da se ASK više bavi time “da li je neki političar zaboravio da odjavi automobil koji je star 30 godina”, a da ne vidi egzaktne primjere imovine koja nije u skladu sa legalnim prihodima.
O aferi “Satovi” mediji su više puta pisali. Zanimljivo je da se radi o postupku koji traje godinama a koji je prvenstveno pokrenut na inicijativu Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS).
U novembru prošle godine iz ASK-a su kazali da će se uskoro oglasiti povodom ovog predmeta ali je rok opet prolongiran. Stoga ni do danas nije otkriveno da li je riječ o utemeljenim optužbama s obzirom na to da se radi o satovima velike vrijednosti čiju kupovinu Đukanović nije mogao da priušti svojim zvaničnim primanjima.
Osim što satovi nijesu prijavljeni u imovinskom kartonu, Đukanović nije dozvolio nadležnim organima uvid u bankarske račune.
Prijavio je da ima platu, ali je i dalje nepoznanica kako je priuštio ove skupocjene satove, o kojima mediji i NVO sektor godinama pišu. Da li je za to poslužio prihod neke od firmi koje je osnovao, ili su to pokloni, ostaje nejasno.