Nanovija procjena pomoću SS-PSE metoda tokom 2020. godine pokazuje da u Podgorici postoji 1.248 [95 % CI 901-2 597] osoba koje injektiraju droge. Stopa je 9,5 na 1000 stanovnika u dobi od 18-64 godine, navodi se u Nacionalnom izvještaju za droge do 2023. godine koji je objavila Agencija EU za droge.
„Najnovija procjena osoba koje injektiraju droge (injektiranje u Pregled nacionalne situacije sa drogama 2023: Crna Gora 20 prethodnom mjesecu) dobijena je 2020. godine korišćenjem dva različita metoda: multiplikatora usluga i procjene veličine populacije uzastopnim uzorkovanjem (SS-PSE), koristeći podatke iz RDS istraživanja seroprevalence HIV-a i hepatitisa B i C među OID (Đurišić i sar, 2021).
Multiplikatorom usluga procijenjeno je da postoji 1 120 [95 % CI 691-1 550] OID u glavnom gradu 2020. godine. Stopa je 8,5 na 1000 stanovnika u dobi od 18-64 godine.
Podaci za multiplikator usluga (broj OID koji su koristili programe za distribuciju igala-špriceva i kondoma u određenom razdoblju) dobijeni su iz usluga za OID — Drop-In centara i organizacija koje sprovode terenski rad.
Studija je zaključila da je moguće da je došlo do podcjenjivanja, budući da je pandemija COVID- 19 u zemlji rezultirala uvođenjem policijskog časa i smanjenjem mobilnosti i korišćenja usluga u vrijeme sprovođenja ankete. SS-PSE metoda procijenila je 1 248 [95 % CI 901-2 597] osoba koje injektiraju droge u glavnom gradu. Stopa je 9,5 na 1000 stanovnika u dobi od 18-64 godine. Muškarci su prevalentniji u populaciji OID u Podgorici, procijenjeni postotak je 88,3 %, dok je procijenjeni udio žena 11,7 %.
Slična je slika i kad se uporede podaci programa iz usluga za OID (Drop-In centara), gdje je udio ženskih korisnika 12,9 %“, piše u izvještaju.
Kako se navodi, prosječna procijenjena dob osoba koje injektiraju droge u Podgorici je 36,6 godina. „Većina (61,7 %) ima završenu srednju školu, dok je jedna desetina bez formalnog obrazovanja, a jednaka
proporcija ima visoko obrazovanje. Većina nema izvor prihoda, ili im je prihod manji od 150 EUR
mjesečno (67,3 %). Što se tiče bračnog statusa, jedna petina je u braku ili živi s partnerom, dok
je jedna petina razvedena. Većina je samaca (45,3 %). Prosječna dob prvog konzumiranja droga među OID je 16,8 godina, dok je prosječna dob prvog injektiranja droga 23,9 godina. Prosječno trajanje upotrebe droga u ovoj populaciji je oko osam godina“, navodi se u izvještaju.
Ne postoje podaci o broju umrlih od predoziranja
U Crnoj Gori, podaci o smrtnim slučajevima povezanim s drogama nijesu dostupni. Institut za javno zdravlje je zadužen za kodiranje umrlica i godišnje izvještavanje o uzrocima smrti, ali ne postoji registar u kojem bi se uzrok smrti od upotrebe droga rutinski evidentirao, piše u izvještaju.
“Postoji registar svih tijela nad kojima je izvršena obdukcija u Centru za sudsku medicinu za osnovno statističko praćenje. Supstance koje su predmet praćenja su kokain, amfetamin, metamfetamin, marihuana, ekstazi, metadon i opijati, koje se detektuju brzim testom urina koji ukazuje na prisustvo psihoaktivnih supstanci“, dodaju u izvještaju.
Gotovo jedna trećina OID je imala takvo iskustvo u životu (32,7%), a među ovom grupom, jedna od pet osoba se predozirala u prethodnih 12 mjeseci.
„Prosječna starost pri prvom predoziranju bila je 25,9 godina, a prosječan broj predoziranja ikada bio je 2,6, dok je u posljednjih 12 mjeseci taj broj bio 1,3. Što se tiče posljednjeg predoziranja, polovina OID je
koristila jednu drogu (pretežno heroin, zatim kokain), trećina je koristila više od jedne droge (u različitim kombinacijama, uglavnom heroin i tablete, ili heroin, kokain i tablete ili heroin i kokain), dok je 5% miješalo droge sa alkoholom (i obično sa drugim drogama kao što su sedativi ili kokain)“, navodi se u izvještaju.
Izvor: Gradski.me