Neće biti promjena Ustava Crne Gore bez najvišeg društvenog konsenzusa, kazao je predsjednik crnogorske Vlade Milojko Spajić na premijerskom satu juče u Skupštini Crne Gore.
– Predložićemo platformu koja će jasno okrenuti sav fokus našeg parlamenta prema pristupanju Evropskoj uniji (EU) – dodao je premijer.
I za sve teme koje nas dijele, kako je kazao, sve polarizujuće teme, napraviti mehanizam da se rješava.
– Popis je najbolji primjer kako smo riješili jedno goruće pitanje – naveo je Spajić.
Vlada, ako joj i kada budu dostavljeni predlozi izmjena zakona, postupiće u skladu sa utvrđenom zakonskom procedurom, kojoj mora prethoditi takođe temeljna i inkluzivna diskusija koja bi trebalo da rezultira najvećim mogućim stepenom političkog i društvenog konsenzusa oko konačnog rješenja. Imajući to u vidu jasno poručujem – ništa neće biti urađeno suprotno pravnom sistemu Crne Gore i međunarodnim standardima, poručio je premijer Milojko Spajić, odgovarajući na pitanje poslanika DPS-a Danijela Živkovića u vezi usvajanja dvojnog državljanstva i uvođenje srpskog jezika.
Poslanik Živković je u pisanoj formi postavio pitanje premijeru Spajiću da li će on lično i Vlada koju vodi prihvatiti zahtjeve Andrije Mandića i pokrenuti proceduru usvajanja dvojnog državljanstva u naš pravni sistem, odnosno da li će izaći u susret i zahtjevu za uvođenje srpskog jezika kao službenog kroz proceduru izmjene Ustava Crne Gore? On je pitao Spajića i kako ocjenjuje analizu predsjednika države u kojoj se kaže da Vlada opstruira demokratski razvoj zemlje.
Odgovor premijera prenosimo integralno:
Ne iznenađuje me da su Vam u fokusu pitanja, čijim potenciranjem je DPS vladao 30 godiina. Istovremeno, još jednom pokazujete da vas, ni kao najjaču opozicionu partiju, ne interesuju, na primjer, nedavno saopšteni alarmantni podaci Popisa stanovništva, domaćinstava i stanova, pa da, recimo, o tome ovdje diskutujemo, tražeći najbolja rješenja, kako bismo promijenili našu poražavajuću demografsku sliku.
Ono što je u fokusu 44. Vlade i koja pitanja ona pokreće vidi se na konkretnim rezultatima, na koje su građani čekali decenijama – povećanju svih plata i penzija, dobijanju IBAR-a, intenziviranju infrastrukturnih projekta, stvaranju kvalitetnijeg obrazovanja i zdravstva, povoljnijeg poslovnog ambijenta, skorim ulaskom u SEPA-u…
Vidljivo je, takođe, i u našim planovima da, kroz ambicioznu platformu „Barometar 26“, nakon zatvaranja četiri pregovaračka poglavlja do kraja ove godine, zatvorimo ostalih 26 do kraja 2026. Najbolju potvrdu onoga što je Crna Gora postigla u proteklih godinu dana mogli ste čuti u konstatacijama predsjednice Evropske komisije Ursule Fon der Lajen – da je naš rad impresivan i veoma pozitivan, što će pokazati i Izvještaj EK za Crnu Goru, koji će biti predstavljen ove sedmice.
Vidljivo je i u uspješno sprovedenom Popisu stanovništva, domaćinstava i stanova 2023 – procesu koji je decenijama unazad izazivao tenzije i polarizaciju u društvu. Dogovor svih partija i vijeća manje brojnih naroda o sprovođenju Popisa prošle godine rezultirao je, prvi put, prihvatanjem svih podataka sa Popisa od strane svih političkih aktera, čime smo iskoračili u demokratskim procesima, na šta sam posebno ponosan.
Gospodine Živkoviću, Popis je pokazao da je Crna Gora građanska država, a upravo pristup ovom pitanju pokazao nam je kako da rješavamo i sva ostala, koja polarizuju crnogorsko društvo. Dakle, na osnovu propisanih procedura i na temelju demokratskih principa, u širokom društvenom i političkom konsenzusu, treba riješiti svako otvoreno pitanje.
Ovom prilikom želim da Vas podsjetim na proceduru usvajanja, bilo kog predloga zakona, koja obuhvata tri faze.
Prvo, predlog zakona razmatraju nadležni odbori (Zakonodavni i matični) i drugi zainteresovani odbori, kao i odbor nadležan za budžet, ako se predlogom zakona stvaraju obaveze za budžet. Zatim se predlog zakona razmatra i pretresa na sjednici Skupštine, koji obuhvata raspravu o ustavnom osnovu, razlozima za donošenje zakona, njegovoj usklađenosti sa evropskim zakonodavstvom i potvrđenim međunarodnim ugovorima, suštini i efektima predloženih rješenja i procjeni potrebnih sredstava iz budžeta za sprovođenje zakona. I na kraju, nakon dodatnog pretresa u odborima, Skupština prelazi na pretres predloga zakona u pojedinostima.
U tom smislu Vlada će, ako joj i kada budu dostavljeni predlozi izmjena zakona postupiti u skladu sa utvrđenom zakonskom procedurom, kojoj mora prethoditi takođe temeljna i inkluzivna diskusija koja bi trebalo da rezultira najvećim mogućim stepenom političkog i društvenog konsenzusa oko konačnog rješenja.
Imajući to u vidu jasno poručujem – ništa neće biti urađeno suprotno pravnom sistemu Crne Gore i međunarodnim standardima.
Što se tiče analize predsjednika države o radu Vlade, budući da i to potencirate u Vašem pitanju, sugerišem da mu prenesete, ukoliko nije ispratio, šta je o rezultatima Crne Gore i daljim planovima 44. Vlade rekla predsjednica Evropske Komisije, prije par dana u Podgorici. Podsjetiću još jednom, rekla je, između ostalog, da je impresionirana brzinom i kvalitetom napretka Crne Gore, da smo uradili odličan posao, da treba da budemo ponosni na sve što smo ostvarili, te da će izvještaj EK za Crnu Goru ove godine, u odnosu na prošlu, biti veoma pozitivan. Žao mi je što predsjednik države ne primjećuje napredak Crne Gore, koji Brisel jasno konstatuje i pohvaljuje.
Izvor: Pobjeda