Nedavni izvještaj Evropske komisije o progresu BiH u evropskim integracijama sadrži i osvrt na bezbjednost granica.
“Novi zajednički granični prelazi sa Crnom Gorom pojednostavili su granične kontrole. Bosna i Hercegovina treba da zatvori ilegalne granične prelaze, posebno na granici sa Crnom Gorom”, navodi se u izvještaju.
Već godinama su ilegalni granični prelazi prema BiH u fokusu, zbog šverca i ilegalnih migracija, a s obzirom na dogovore Crne Gore i EU, granicom se bavi i evropska agencija.
Timovi Crne Gore i Evropske unije ranije su zaključili Sporazum prema kojem uz policiju i Vojsku, kompletnu granicu Crne Gore sa susjedima obezbjeđuju službenici Evropske agencije za graničnu i obalsku stražu (Fronteks). Fronteks je tako na svim granicama Crne Gore sa zemljama okruženja.
Pomoć Fronteksa u upravljanju granicom Crne Gore podrazumijeva sprovođenje zajedničkih operacija, a prije svega je usmjerena na rješavanje problema ilegalne imigracije, odgovor na promjenu migracijskih tokova i prekogranični kriminal.
Kao što je Portal RTCG već pisao, ilegalnih puteva, kojima se zaobilaze zvanični granični prelazi, u Crnoj Gori prema susjedima ima mnogo više nego što je to i zvanično registrovano, i vrlo ih je teško kontrolisati u svakom trenutku, što šverceri znaju da koriste.
Iz Crne Gore se prema Bosni i Hercegovini ilegalno najčešće prelazi preko pet do šest puteva, koji vode iz više opština. Jedan od poznatijih puteva je onaj kojim se od Risna i Graba, preko Kruševice stiže do Trebinja. Riječ je o starom austrougraskom putu, ukazivali smo ranije.
Makar dva ilegalna puta prema Bosni i Hercegovini vode iz pravca Nikšića. Jedan je preko sela Crkvice i tim putem se stiže do Bileće, a drugi put je Grahovo-Nudo-selo Aranđelovo, koji vodi do Trebinja.
Do Bosne i Hercegovine se ilegalno može stići i sa područja Pljevalja. Jedan od tih puteva vodi preko planine Kovač, i izlazi na Čajniče. Drugi je onaj koji vodi prema Foči ili Srbinju, preko Krnje jele i sela Šula. Iz Pljevalja se može ilegalno i za Srbiju, neobezbijeđenim putem preko Jabuke.
Podsjetimo, prošlog mjeseca državljanin Pakistana koji je formirao grupu koja je krijumčarila migrante, uhapšen je u Podgorici. Tim hapšenjima razbijena je kriminalna grupa koja je uspjela da prokrijumčari preko 350 osoba iz pravca Albanije, preko Crne Gore.
Kako je navela policija, ilegalni migranti ulazili su iz pravca Albanije, a preko Crne Gore trebalo je da nastave ka Bosni i Hercegovini.
Stalni migracioni pritisak, razvijene mreže krijumčarenja i različiti oblici prekograničnog kriminala su izazovi koje Crna Gora podjednako dijeli sa EU partnerima.
Izvor: RTCG