Predlog budžeta Vlade Crne Gore za 2025. godine sadrži i kapitalni budžet koji je projektovan na oko 280 miliona i u okviru njega biće finansiran 341 projekat.
Iz kapitalnog budžeta biće finansiran 341 projekat. Mandatorni troškovi budžeta (plate, penzije…) neće biti finansirani iz zaduživanja, saopštili su iz Vlade. Predlog budžeta predviđa ukupna izdvajanja za obrazovanje, nauku i sport u iznosu od 362 miliona eura, što je za 19 miliona eura više u odnosu na 2024. godinu.
Neki od ključnih planova i projekata uključuju osnivanje fonda za izvrsnost, kojim će se stipendirati crnogorski studenti koji ostvare pravo upisa na prestižnim univerzitetima.
“Osnivanje nacionalnih karijernih centara koji će pomoći djeci u izboru budućeg zanimanja. Finansiranje novih naučno-istraživačkih programa i projekata u iznosu od 2,5 miliona eura. Obezbijeđena sredstva za prevoz zaposlenih u školama, čime će se omogućiti bolja dostupnost obrazovnog kadra u ustanovama u ruralnim i manje dostupnim sredinama. Povećanje nadoknade za stručno osposobljavanje lica sa stečenim visokim obrazovanjem sa 450 na 600 eura”, navodi se u dokumentu Vlade kojim je predzentovan predloženi budžet.
Planirana su i dodatna sredstva za studentske kredite i stipendije, pri čemu minimalni studentski kredit iznosi 150 eura, a stipendija za najbolje studente 300 eura.
“Finansiranje organizacije Evropskog džudo prvenstva koje će se održati u Crnoj Gori 2025. godine”, navodi se u predloženom budžetu.
Za zdravstvo je ukupno planirano 784 miliona eura, što je 32 miliona eura više nego u 2024. godini. Od toga, izdvojena su sredstva za izgradnju četiri nove zdravstvene ustanove:
U prvom redu, to je izgradnja Opšte bolnice u Pljevljima i nabavka potrebne opreme.
“Izgradnja Klinike za hematologiju i PET/CT centra u okviru Kliničkog centra Crne Gore, što će doprineti naprednijoj dijagnostici i tretmanima. Izgradnja Doma zdravlja „City kvart“ u Podgorici i nabavka opreme za njegovo funkcionisanje, čime će se proširiti pristup zdravstvenim uslugama u glavnom gradu. Izgradnja i opremanje Univerzitetskog kliničkog centra, ustanove tercijarnog nivoa zdravstvene zaštite, dok će postojeći Klinički centar postati ustanova sekundarnog nivoa, čime će se zadovoljiti potrebe pacijenata iz Podgorice i drugih dijelova Crne Gore”, ukazano je.
Ukupna vrijednost kapitalnih projekata u oblasti zdravstva iznosi oko 303 miliona eura.
Za socijalno staranje predviđeno je ukupno 1040,7 miliona eura, što je 51 milion eura više nego u 2024. godini. Sredstva su obezbijeđena za rad ustanova socijalne i dječje zaštite u iznosu od 17,3 miliona eura, te prava iz oblasti boračke, invalidske i dječje zaštite u iznosu od 232,5 miliona eura, što je 10 miliona eura više u odnosu na prethodnu godinu, uključujući materijalno obezbijeđenje porodice (10,5 miliona eura), tuđu njegu i pomoć (77 miliona eura), izdržavanje štićenika u domovima (7,2 miliona eura), dječije dodatke (55 miliona eura) i porodiljska odsustva (36 miliona eura).
Obezbijeđena su sredstva za početak rada novog doma za stare u Plavu, i prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja, sa izdvojenim iznosom od 777 miliona eura, što je 40 miliona eura više u odnosu na 2024. godinu.
Sektor socijalnog staranja čini najveći dio budžetske potrošnje, sa udjelom od oko 36% ukupnih izdataka tekućeg budžeta.
Za saobraćaj je obezbijeđeno 358 miliona eura, što je 43 miliona eura više u odnosu na 2024. godinu, a sredstva će biti usmjerena na adaptaciju željezničke infrastrukture na dionici Bar-Golubovci, uključujući klizište Ratac i tunel Sozina, u iznosu od 113 miliona eura iz povoljnih kreditnih aranžmana, kao i za redovno održavanje infrastrukture u iznosu od 13 miliona eura.
“Značajna sredstva za putnu infrastrukturu, uključujući izdvajanje za drugu dionicu autoputa „Mateševo – Andrijevica“ u iznosu od 100 miliona eura. Organizaciju finalne etape trke brzih jedrilica Ocean Race Europe u Bokokotorskom zalivu, višednevnog događaja koji će privući pažnju svjetskih medija”, rečeno je.