Crna Gora bi 2028. mogla postati članica Evropske unije. Ključno pitanje je šta građani dobijaju članstvom Crne Gore u EU. Ministarka evropskih poslova Maida Gorčević u razgovoru za portal CdM poručuje da članstvom u EU, Crna Gora ostvaruje mnogo benefita, navodeći tri ključna koja su od suštinskog značaja za našu budućnost.
“Vjerujem da je prvi i ključni ekonomski razvoj i bolji životni standard. Članstvo u EU donosi pristup velikom jedinstvenom tržištu, što otvara ogromne mogućnosti za naše privrednike, poljoprivrednike i investitore. Takođe, EU fondovi omogućavaju značajne investicije u infrastrukturu, obrazovanje, zdravstvo i digitalizaciju, što direktno doprinosi unapređenju životnog standarda naših građana”, istakla je Gorćevic.
Ne manje važna je, kako poručuje, i pravna sigurnost i jačanje institucija, kroz evropske integracije.
“Crna Gora gradi snažnije i transparentnije institucije koje garantuju vladavinu prava, pravnu sigurnost i efikasnu borbu protiv korupcije”, navodi ona.
Gorčević podvlači da ovo stvara povoljniji ambijent za građane i investitore, ali i jača povjerenje u pravni i administrativni sistem zemlje.
“Takođe, još jedan benefit od mnogih koji bih izdvojila tiče se slobode kretanja i veće mogućnosti za mlade. Članstvo donosi slobodu kretanja za naše građane, omogućavajući im da bez prepreka putuju, studiraju, rade i žive u bilo kojoj zemlji EU. Poseban benefit je za mlade, koji dobijaju pristup obrazovnim i profesionalnim programima, čime se otvaraju vrata za njihovu ličnu i profesionalnu afirmaciju”, kazala je Gorčević.
Prema njenim riječima, članstvo u EU ne predstavlja samo politički cilj već viziju bolje budućnosti za sve naše građane – stabilnu, prosperitetnu i povezaniju Crnu Goru u evropskoj porodici naroda.
Vladavina prava srž evropskih integracija
Odgovarajući na pitanje koje poglavlje će biti najteže zatvoriti u pregovaračkom procesu i zbog čega, ministarka Gorčević kaže da če u pregovaračkom procesu, ključna poglavlja za zatvaranje biti ona koja se tiču vladavine prava – poglavlja 23 i 24.
“Ova poglavlja su ključna za Crnu Goru jer njihov napredak direktno utiče na napredak u svim ostalim pregovaračkim oblastima. Vladavina prava je srž evropskih integracija, i zbog toga su reforme u oblasti pravosuđa, borbe protiv korupcije i osnovnih prava prioritet za našu zemlju”, navodi ona.
Kako dodaje, takođe, poglavlje 27, koje se odnosi na zaštitu životne sredine, izuzetno je zahtjevno, ne samo zbog kompleksnih reformi koje zahtijeva, već i zbog visokih finansijskih troškova za implementaciju potrebnih mjera.
“Procjenjuje se da će realizacija obaveza u ovoj oblasti zahtijevati značajna ulaganja u infrastrukturu i modernizaciju, što predstavlja izazov za Crnu Goru, ali i priliku za razvoj održivih politika i saradnju sa EU i međunarodnim partnerima”, istakla je ona.
Uskoro privremeno zatvaranje četiri poglavlja
Ipak, kako naglašava, Vlada Crne Gore je ponosna što smo nakon perioda stagnacije sada u fazi kada možemo reći da uskoro očekujemo privremeno zatvaranje četiri poglavlja, što će biti važan korak naprijed u procesu pristupanja.
“Podsjećam da je Crna Gora do sada, tokom cijelog pregovaračkog procesa, zatvorila samo tri poglavlja, što dodatno naglašava značaj ovog trenutka. Ovaj proces je apsolutni prioritet Vlade Crne Gore. Naš cilj je da završimo sve preostale obaveze do 2026. godine, kako bismo 2028. postali punopravna članica Evropske unije. Svjesni smo da to zahtijeva snažne napore, ali vjerujem da uz posvećenost svih institucija, građana i podršku naših evropskih partnera, možemo ostvariti ovu viziju” zaključila je Gorčević.
Izvor: CdM