CG Info
Magazin

Dažbine na rad najmanje u Evropi, ali nedovoljno da trgovački lanci obuzdaju cijene 

Smanjenjem poreskog opterećenja na rad, kao najznačajnijeg fiksnog troška za poslodavca, Crna Gora je država sa najmanjim poreskim opterećenjem na rad u Evropi. Na prosječnu zaradu iznosi 16,2 odsto, na minimalnu 11,1 odsto za 600 eura, odnosno 13,5 odsto za 800 eura, koliko je minimalna plata za visokoškolce. Prije programa Evropa sad 1 poresko opterećenje na rad je iznosilo 39 odsto za sve nivoe zarade, što znači da na 1000 eura bruto zarade, državi je ostajalo 390 eura. Nakon implementacija programa Evropa sad 1 i 2 državi će na 1000 eura ostajati 162 eura, a zaposlenom 838 eura.

Opšta stopa PDV-a je do 1. januara 2018. godine iznosila 19 odsto, da bi se nakon toga u okviru mjera fiskalne strategije, opšta stopa PDV-a u Crnoj Gori uvećala sa 19 odsto na 21 odsto, a istovremeno su se uvećale akcize na cigarete, alkohol i gazirana pića sa šećerom.

Tadašnji rast PDV-a za dva procentna poena doveo je do poskupljenja energenata, pa su za po dva centa poskupile sve vrste goriva.

Takođe, korigovale su se cijene struje po kojima su domaćinstva i mali kupci plaćali 2,7 odsto veće račune. Povećane su i cijene telekomunikacijskih usluga, u prosjeku za euro po paketu, a gradski i prigradski prevoz uvećali su cijenu karte na 90 umjesto dotadašnjih 70 centi.

Tadašnja minimalna zarada je iznosila 193 eura, a prosječna plata nešto više od 500 eura. Nakon programa Evropa sad 1 i 2, minimalne plate iznose 600 i 800 eura, a prosječna plata od decembra iznosi više od 1000 eura.

Opšta stopa poreza PDV-a se nije mijenjala već sedam godina i ona danas iznosi 21 odsto.

Tadašnje povećanje opšte stope PDV-a u mandatu Vlade Duška Markovića, nije uticalo da trgovci promijene nabavne cijene artikala. “Shodno novom zakonu, Voli će primijeniti novu stopu PDV-a od 21 odsto, blagovremeno, bez prekida rada. Trudićemo se da na nivou našeg lanca marketa zadržimo iste cijene, koliko god to budemo bili u mogućnosti, do promjene nabavne cijene artikala, odnosno do isteka postojećih zaliha”, rečeno je iz Volija početkom 2018. godine za nekadašnje Dnevne novine.

Bojkot Voli trgovina koji je počeo juče, na inicijativu organizacije Alternativa Crna Gora, trajaće do 23. februara.

Iz Alternative poručuju da su odluku o bojkotu Volija donijeli na osnovu mišljenja građana i sprovedene ankete.

Predsjednik Odbora direktora i osnivač Volija Dragan Bokan ranije je poručio da njegovi marketi imaju najniže cijene i najniže marže iako je Crna Gora u okruženju vodeća po visini državnih nameta. Saglasan da su cijene previsoke, Bokan je kazao da razlog tome nijesu marže, već globalna kretanja uz uvoznu zavisnost karakterističnu za Crnu Goru. Bokan je naveo da gotovo svakodnevno od dobavljača dobijaju nove cijene, ali da su i pored toga njihovi marketi najjeftiniji.

Izvor: PRESS

Povezani članci

Ovaj sajt koristi "kolačiće" da unapredi vaša kornička iskustva. Pretpostavljamo da je to "OK". Prihvati Pročitaj više