CG Info
Politika

Interkulturalnim dijalogom do unapredjenja odnosa medju zajednicama

Tokom dvodnevne radne posjete Republici Sjevernoj Makedoniji, delegacija Crne Gore u sastavu generalna direktorica Direktorata za interkulturalizam u Ministarstvu ljudskih i manjinskih prava, Ljudmila Mila Popović, generalni direktor Direktorata za zaštitu i unaprijeđenje prava manjinskih naroda i drugih manjinskih nacionalnih zajednica, Arben Xhurreta, i Kristjan Dukaj, savjetnik u istom ministarstvu, sastali su se sa državnim sekretarom u Ministarstvu za odnose među zajednicama S. Makedonije, Vladimirom Stojanovićem, kao i sa direktorom Agencije za ostvarivanje prava manjinskih zajednica, Daliborom Kitanović i predstavnicima jedinica respektivnih institucija.

Tema sastanka bila je jačanje međudržavne saradnje, unapređenje prava i položaja manjinskih zajednica, kao i nastavak implementacije strateških mjera za inkluziju i ravnopravnost svih etniciteta. Učesnici su izrazili spremnost za bližu saradnju i kontinuirane zajedničke aktivnosti sa ciljem stvaranja društvene kohezije, otvorenijeg i emancipovanog društva.

Direktorica Popović je istakla vitalni značaj interkulturalnih inicijativa u regionu i ukazala na uzročno-posljedicnu vezu izmedju primjene principa interkulturalizma i opšte ljudske bezbjednosti i istinski održivog razvoja.

Direktor Xhurreta je naglasio značaj očuvanja identiteta i kulturne raznolikosti kroz konkretne politike i projekte, kao i proaktivnu ulogu koju manjinski narodi i zajednice treba da imaju u integracijama u EU. Savjetnik Dukaj je ukazao na to kako vrijednosti interkulturalizma sistemski vode do višeg stepena razumijevanja i kohezije medju zajednicama, i, nadalje, do kvalitetnije medjunacionalne kooperacije.

Državni sekretar Stojanović je izložio rad i organizacione metode svog resora, i izrazio punu podršku svog resora ovakvim poduhvatima, te najavio dodatne korake u cilju jačanja saradnje sa svim relevantnim akterima.

Direktor Kitanovic je upoznao delegaciju Crne Gore sa mandatom Agencije, njenim dosadašnjim radom i budućim aktivnosti, sa posebnim akcentom na začetničkoj ulozi njegove institucije u pripremi prve strategija za interkulturalizam Sjeverne Makedonije.

Ovaj sastanak predstavlja važan zajednički korak ka izgradnji inkluzivnijeg društva u kojem se prirodni i kulturni diverzitet njeguju kao socio-kulturno bogatstvo sa dugorocnim pozitivnim ekono-politickim implikacijama.

Ovakva sistemska medjudrzavna saradnja treba da postane model interkulturalnog dijaloga, suživota i posvećenosti održivom i mirnodopskom razvoju u regionu.

Izvor: Borba.me

Povezani članci

Ovaj sajt koristi "kolačiće" da unapredi vaša kornička iskustva. Pretpostavljamo da je to "OK". Prihvati Pročitaj više