Iako cijene goriva rastu, nije trenutak da država odreaguje snižavanjem akciza, ocijenio je ekonomski analitičar Davor Dokić. To, poručuje, ne bi bilo dobro za punjenje budžeta koji je, prema njegovim riječima, na krhkim nogama. Iz Ministarstva energetike i rudarstva očekuju da će u narednom periodu doći do stabilizacije i pada cijena goriva, dok anketirani građani smatraju da je najnovije poskupljenje na pumpama još jedan udar na životni standard.
To što su cijene goriva veće i do 8 centi posljedica je kako je obrazloženo iz Ministarstva energetike i rudarstva, nedavnih tenzija na Bliskom Istoku, pa su u posljednjem obračunu ukalkulisane promjene zabilježene u drugoj polovini juna. Sa takvom ocjenom saglasan je i ekonomski analitičar Davor Dokić.
“U narodnom periodu očekujemo da će se situacija na svjetskoj berzi nafte stabilizovati i naftni derivati će naravno pojeftiniti onda na pumpama, tako da nema nekog razloga za paniku”, ističe on.
Da se kod nas prelivaju globalna kretanja smatra i jedan Podgoričanin.
“Što se tiče povećanja cijene goriva u ovom posljednjem, to je opet posljedica ovih globalnih dešavanja na koje Crna Gora ne može na utiče. Istina je da je u Crnoj Gori cijena goriva manja nego u okolnim državama, možda čak i najmanja u regionu, ako ne najmanja, ono sigurno među najmanjima”, kaže naš anketirani sagovornik.
Sa druge strane ima građana koji ovo poskupljenje vide kao još jedan udar na kućni budžet.
“Stvarno, katastrofa što se tiče povišene cijene, a plate od prošle godine ne mrdaju”.
“Udar je veliki, kako nije? I ovako je teška situacija, udar je veliki, šta drugo da vam kažem”.
“Poskupljenja jesu stalna, šta je razlog ne znam, nešto čak imam i osjećaj da to baš i nema neke logike, nego da je to prosto neke odluke koje donose političari i naravno da se to reflektuje na standard stanovništva i na druge cijene”, samo su neki od komentara građana.
Nije trenutak, poručuje Dokić, da interveniše država kako je bilo 2022. godine, pa su više puta smanjene akcize na gorivo.
“Znate da naš budžet zavisi od poreza, akciznih carina, tako da manje carine na naftu i naftne derivate, to bi bio veliki udarac za punjenje budžeta, a vidite i sami da je naš budžet na limitu, tako da to sigurno neće raditi, a i nema potrebe”, navodi Dokić.
Iz Ministarstva energetike i rudarstva je saopšteno da se u narednom periodu očekuje stabilizacija i postepeni pad cijena goriva, što će se potvrditi ili demantovati već prilikom narednog obračuna, 12. juna. Ponovljeno je i da sigurnost snabdijevanja nije ugrožena, da svi lanci distribucije funkcionišu uredno i bez zastoja.