CG Info
Magazin

Đurović pozvao na pravedan pristup finansiranju i smanjenje globalne nejednakosti

Potpredsjednik Parlamentarne skupštine Mediterana (PAM), Dejan Đurović, apelovao je na međunarodne finansijske institucije da nastave da omogućavaju pravedan pristup povoljnim finansijskim sredstvima, posebno za najranjivije zemlje, kako bi se smanjile globalne nejednakosti. 

On je to poručio na četvrtoj Međunarodnoj konferenciji Ujedinjenih nacija o finansiranju za razvoj održana je u Sevilji, Kraljevini Španiji, koja se održala u periodu od 30. juna do 3. jula 2025. godine. 

Iz Skupštine je saopšteno da je konferencija okupila globalne lidere i ključne aktere u cilju ubrzanja akcije i snaženja partnerstava za finansiranje i postizanje Ciljeva održivog razvoja UN-a.

Uvodni dio konferencije postavio je čvrste temelje za nastavak sveobuhvatne diskusije na visokom nivou, tokom kojih su razmatrana ključna pitanja u vezi s mobilizacijom finansijskih sredstava za postizanje Ciljeva održivog razvoja UN-a.

U svojstvu potpredsjednika Parlamentarne skupštine Mediterana (PAM), šef Delegacije Skupštine Crne Gore u PAM-u, Dejan Đurović, obratio se prisutnima u okviru generalne debate na ovoj prestižnoj konferenciji istakavši posvećenost PAM-a kao organizacije koja okuplja 35 članica i pridruženih parlamenata iz regiona Euro-mediterana i Zaliva, u oblikovanju međunarodnog finansijskog sistema prilagođenog potrebama savremenog svijeta.

Đurović je istakao izazove s kojima se suočava region Mediterana, uključujući klimatske šokove, geopolitičku nestabilnost i globalnu dužničku krizu, koju dodatno pogoršavaju nejednakost, naročito u regionima sa državama srednjih prihoda. 

Ključnom kontrolnom ulogom nad radom vlada, parlamenti su od suštinskog značaja za preispitivanje fiskalne i poreske politike. U tom kontekstu parlamenti imaju nemjerljivu ulogu u oblikovanju pravičnog i djelotvornog međunarodnog finansijskog sistema, jer su upravo oni kao kontrolori rada izvršne vlasti, od esencijalne važnosti za oblikovanje fiskalne i poreske politike, u pravcu obezbjeđivanja transparentnosti i odgovornosti, koje imaju za cilj stvaranje uslova za podsticanje održivih ulaganja, istakao je  Đurović.

PAM kao renomirana multilateralna organizacija sa dvije decenije aktivnog djelovanja na međunarodnoj sceni, duboko vjeruje da nijedna tranzicija prema inkluzivnijem i transparentnijem finansijskom sistemu ne može uspješno biti ostvarena bez odgovarajuće finansijske podrške. Privatni sektor igra ključnu ulogu u obnavljanju javno-privatnih partnerstava, koja su neophodna za postizanje ciljeva održivog razvoja.

Tokom protekle tri godine, PAM je organizovao godišnji Parlamentarni ekonomski forum u Marakešu, Kraljevina Maroko, koji okuplja poslanike, zvaničnike vlada, međunarodne finansijske institucije, predstavnike poslovne zajednice i druge relevantne aktere, kako bi upravo razmatrali regionalnu saradnju u finansiranju energetske tranzicije, regionalne ekonomske integracije, digitalizaciju i vještačku inteligenciju, a koji je za kratko vrijeme postao vodeća regionalna platforma za parlamentarne diskusije o ovim temama.

Dodatno, potpredsjednik PAM-a Đurović pozvao je međunarodne finansijske institucije da nastave sa obezbjeđivanjem pravednog pristupa povoljnim sredstvima finansiranja, posebno za najranjivije države, te da doprinesu smanjenju globalne nejednakosti. Ova poruka je nedavno potvrđena na Proljećnom zasijedanju Svjetske banke i MMF-a, kao i na Forumu o plavoj ekonomiji i finansijama, održanom u Monaku.

Na kraju svog izlaganja Đurović je naveo da PAM ostaje posvećen unapređenju međunarodnog finansijskog sistema, pozivajući sve aktere na saradnju u cilju kreiranja inkluzivnijeg, održivijeg, stabilnijeg i realnijeg sistema.

Konferencija je okupila više od 70 šefova država i vlada, kao i ključne lidere međunarodnih organizacija i finansijskih institucija, predstavnike civilnog društva i privatnog sektora. Među učesnicima su bili i vodeći akteri iz sektora energetike, prehrambene industrije i digitalnih tehnologija.

Cilj skupa bio je da ponudi konkretna rješenja za izazov nedovoljnog finansiranja ciljeva održivog razvoja, u trenutku kada je jačanje međunarodne saradnje i reforma globalne finansijske arhitekture postao ključni faktor za postizanje globalnih ciljeva. Organizatori su istakli da je konferencija omogućila usmjeravanje pažnje na inovativne finansijske mehanizme koji mogu doprinijeti ubrzanju napora za ostvarivanje održivog razvoja u svim dijelovima svijeta.

Na otvaranju Konferencije, prisutnima su se obratili brojni visoki zvaničnici, među kojima i Pedro Sančez, predsjednik Konferencije i predsjednik Vlade Španije, Antonio Gutereš, generalni sekretar Ujedinjenih nacija, Filemon Jang, predsjednik Generalne skupštine UN-a, Bob Rea, predsjednik Ekonomskog i socijalnog savjeta (ECOSOC), Ajaj Bang, predsjednik Svjetske banke, Ngozi Okonjo-Iveala, generalna direktorica Svjetske trgovinske organizacije i Li Junhua, generalni sekretar Konferencije i predstavnik Međunarodnog monetarnog fonda, te predsjednici država i vlada, ministari, šefovi delegacija, predstavnici međunarodnih organizacija itd.

Povezani članci

Ovaj sajt koristi "kolačiće" da unapredi vaša kornička iskustva. Pretpostavljamo da je to "OK". Prihvati Pročitaj više