U okviru projekta “Promocija energetske efikasnosti u javnim zgradama Crne Gore“ (PEEPB), završeni su radovi na energetskoj rekonstrukciji još jedne osnovne škole, ovog puta na sjeveru Crne Gore, OŠ „Risto Ratković“ u Bijelom Polju, saopštili su iz Ministarstva energetike i rudarstva.
Kako navode, ova škola dio je Klastera IV projekta, koji se sprovodi u okviru Regionalnog programa energetske efikasnosti za Zapadni Balkan (REEP), a realizuje se uz finansijsku podršku Evropske unije i Njemačke razvojne banke (KfW), te uz doprinos Vlade Crne Gore, a nosilac projekta je ministarstvo energetike i rudarstva.
Dodaju da, tim povodom, ministar energetike i rudarstva Admir Šahmanović i ministarka prosvjete, nauke i inovacija Anđela Jakšić-Stojanović, posjetili su OŠ „Risto Ratković” i iz prve ruke se uvjerili u rezultate obnove, kvalitet radova i razgovarali sa nastavnicima i nastavnim osobljem.
“Ponosan sam što danas stojim ispred OŠ „Risto Ratković“ — škole koja je postala dio zelene Crne Gore. Radovi su gotovi, a mjere su implementirane — od termoizolacije do modernizovanih sistema grijanja. Iza svake cifre o uštedi energije stoji dijete koje više neće sjediti u hladnoj učionici, nastavnik koji može da se posveti nastavi, a ne borbi s neuslovnim prostorom. Ulažemo u djecu jer su oni u suštini naša najvažnija investicija”, poručio je Šahmanović.
Dodaje da mu je posebno drago što program nastavljamo na sjeveru i što je ovo još jedna u nizu školskih ustanova koju smo modernizovati i omogućili djacima i nastavnicima kvalitetne uslove za boravak i obavljanje nastave.
“Ova investicija je direktno ulaganje u budućnost Bijelog Polja i sjevera Crne Gore. Naši prosvjetni radnici i učenici konačno dobijaju bezbjedno i podsticajno okruženje u skladu sa standardima XXI vijeka, što će bez sumnje podići i kvalitet obrazovnog procesa. U saradnji sa Ministarstvom energetike i rudarstva i Ministarstvom javnih radova, nastavljamo intenzivno da radimo na unapređenju kvaliteta obrazovne infrastrukture kako bi svako dijete imalo adekvatne uslove za obrazovanje”, istakla je Jakšić Stojanović.
U saopštenju se navodi da radovi na OŠ “Risto Ratković“,počeli u septembru 2025., obuhvatili su sklop mjera uskladen sa standardima energetske efikasnosti EU.
“Rekonstrukcija je obuhvatila sveobuhvatan sklop mjera, dakle izvršena je strukturna sanacija objekta, uključujući obnovu krovnih konstrukcija i hidroizolacije te sanaciju fasade. U oblasti energetske efikasnosti sprovedene su: termoizolacija spoljnih zidova, poda i krovne konstrukcije, zamjena dotrajalih jednokrilnih prozora i vrata novom visokoizolativnom stolarijom, te modernizacija sistema grijanja i hlađenja uz prelazak na ekološki prihvatljivije izvore energije. Ugrađena je LED rasvjeta, a sanitarni čvorovi su rekonstruisani uz poštovanje standarda pristupačnosti za osobe s invaliditetom”, stoji u saopštenju.
Kako ističu, projekat PEEPB do sada je uspješno završio renovaciju sedam škola u Kotoru, Nikšiću, Podgorici, Cetinju i Baru, s impresivnim rezultatima: Uštede energije od prosjec̀no 59 odsto (3.230 MWh godišnje); Smanjenje emisija CO₂ za prosjec̀no 69 odsto — oko 1.400 tona godišnje; Poboljanje uslova učenja i rada za oko 5.627 učenika i zaposlenih; Ukupna investicija u tih sedam škola iznosi oko 16,4 miliona eura.
“Podsjećamo renovirane su: OŠ „Njegoš“ u Kotoru, Srednja ekonomsko-ugostiteljna škola i zgrada Univerziteta DIF u Nikšiću, Gimnazija „25. maj“ u Podgorici, OŠ „Lovćeski partizanski odred“ u Cetinjeu, OŠ „Srbija“ i OŠ „Jugoslavija“ u Baru te Gimnazija i Srednja likovna škola „Petar Lubarda“ na Cetinju”, piše u saopštenju.
Dodaju da, ulaganje u energetsku efikasnost škola nije tehničko, ono je i pedagoško i vrijednosno pitanje I pokazuje djeci da zajednica preuzima odgovornost za njihovu budućnost i za zdravlje planete na kojoj će živjeti.
Kako poručuje, upravo zato su javne obrazovne ustanove u središtu programa ozelenjavanja javne infrastrukture I pažnje resora energetike I rudarstva I Vlade Crne Gore.
“Kada mlada osoba svakodnevno uči i odrasta u zgradi koja troši manje energije, emituje manje ugljovodonika i pruža zdrav unutrašnji ambijent, ona postaje konkretnim svjedokom da je zelena tranzicija moguća i opipljiva”, navodi se u saopštenju.
O projektu PEEPB
Promocija energetske efikasnosti u javnim zgradama Crne Gore“ (PEEPB) projekat je koji Ministarstvo energetike i rudarstva Crne Gore sprovodi od decembra 2019. , kao dio Regionalnog programa energetske efikasnosti za Zapadni Balkan (REEP).
“Projekat finansiraju Njemačka razvojna banka (KfW) kreditom od 45 miliona eura i Evropska unija grantom od 4,785 miliona eura, uz sopstveni doprinos Crne Gore od 10 miliona eura — ukupne vrijednosti oko 60 miliona eura. Cilj projekta je energetska rekonstrukcija i modernizacija do 20 javnih zgrada ukupne površine oko 80.000 m². Projekat se planira okoncati do decembra 2027. godine, a procjenjuje se da će godišnje donijeti uštede od oko 7.616 MWh energije i smanjenje emisija CO₂ za oko 4.171 tonu”, naznačeno je u saopštenju.
O Regionalnom programu energetske efikasnosti (REEP)
Regionalni program energetske efikasnosti na Zapadnom Balkanu (REEP) ključni je instrument Evropske unije za zelene investicije u regionu, pokrenut 2013. u saradnji sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj (EBRD) i Njemačkom razvojnom bankom (KfW).
“U okviru programa, 540 javnih zgrada širom Zapadnog Balkana biće ili su već obnovljene prema unaprijeđenim standardima energetske efikasnosti. Od 2013., REEP je generisao uštede energije od 1.220 GWh godišnje i doprinio izbjegavanju emisija od 730.000 tona CO₂. REEP je prepoznat u Ekonomskom i investicionom planu Evropske komisije za Zapadni Balkan kao jedan od vodećih projekata u okviru inicijative „Talas renoviranja“ u investicionom prozoru „Čista energija“”, zaključuje se u saopštenju.

